Zastupitelé Plzeňského kraje mají schvalovat návrh zákona o Šumavě

Zastupitelé Plzeňského kraje dnes mají schvalovat návrh zákona o Šumavě, který předloží Poslanecké sněmovně. Chtějí především umožnit kácení stromů napadených kůrovcem i tam, kde to dnes kvůli ochraně přírody není možné. Ekologové předlohu kritizují a říkají, že pokud by taková pravidla začala platit, mohl by se národní park rovnou zrušit.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Napis Národní park Šumava

Napis Národní park Šumava | Foto: Khalil Baalbaki | Zdroj: Český rozhlas

Podle plzeňských krajských zastupitelů je jejich zákon jedinou zbraní proti kůrovci. Navrhují, aby v prvních zónách Národního parku zůstal přírodní režim a v ostatních oblastech, které nejsou tak cenné, by se postupovalo podle lesního zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návrh zákona o Šumavě byt ve Světě o druhé tématem pro radního Plzeňského kraje Petra Smutného a Petra Bejčka z České zemědělské univerzity

„Je to skutečně jediná zbraň, zejména pro plzeňskou část národního parku, kde je zatím 40procentní bezzásahovost a na stavu kůrovce je to vidět,“ říká radní Plzeňského kraje Petr Smutný.

První zóny se také mají scelit a jejich plocha by neměla zabírat přes 18 procent z celkové rozlohy národního parku. O lesy by se měla starat obecně prospěšná společnost, v jejíž správní radě by byli lidé ze správy parku, ministerstev zemědělství a životního prostředí, Jihočeského a Plzeňského kraje a obcí.

Ekologové tvrdí, že pokud by tento návrh prošel i parlamentem, Šumava by se otevřela developerům a masivní zástavbě. Je to rezignace na skutečný národní park, říkají. To Smutný odmítá.

„Lesy v národním parku budou stále lesy zvláštního určení a nepadá v úvahu, že by se tam plánovala nějaká výstavba, ani v třetích zónách,“ tvrdí radní.

Podle vedoucího katedry ekologie na Fakultě životního prostředí České zemědělské univerzity Petra Bejčka se na scelování prvních zón shoduje i vědecká obec. Jak ale zdůraznil, nestačí, aby bezzásahové zůstaly pouze první zóny.

„Jak znám tento návrh, tak se scelením by došlo také k vyloučení některých velice cenných prvních zón a jejich okolí. Nemůžeme vnímat první zóny jako izolované ostrůvky. Abychom mohli říkat národnímu parku národní park, ne lunapark, musíme držet pravidla hry, která existují,“ podotkl Bejček.

Vedle Plzeňského kraje připravuje zákon o šumavském národním parku několik měsíců i ministerstvo životního prostředí. Podle Smutného předloha vychází právě z návrhu plzeňských krajských zastupitelů.

Milan Kopp, Lucie Husárová 1, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme