Zastupitelé Plzně odmítli nabídku na odkup pozemků, kde mělo vyrůst Corso

Zhruba po dvouhodinové diskuzi dnes plzeňští zastupitelé zamítli nákup pozemků pod zbořeným kulturním domem. S nabídkou přišla firma Amadeus Plzeň, která zde už deset let připravuje stavbu obchodního komplexu Corso. Stavbu za 2,5 miliardy odmítlo lednové referendum. Investor proto pozemky nabídl městu, a to za jednu miliardu a čtyři sta milionů korun. Vedení Plzně ale pozemky za takovou cenu nechce.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pozemky,  na nichž měl stát obří  obchodní dům Corso.  Obyvatelé Plzně jeho stavbu ale v referendu zamítli

Pozemky, na nichž měl stát obří obchodní dům Corso. Obyvatelé Plzně jeho stavbu ale v referendu zamítli | Foto: Lukáš Milota

Zastupitelé měli na výběr dvě možnosti. Buďto pozemky koupit za nabízenou cenu, nebo nabídku firmy Amadeus Plzeň odmítnout, řekl po hlasování náměstek primátora Martin Zrzavecký z ČSSD:

„Zastupitelé dnes podpořili všemi přítomnými hlasy variantu číslo dvě, to znamená, že nepřistupujeme na nabídku společnosti Amadeus Plzeň s tím, že nabídka byla původně na 1,4 miliardy korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální dění v kauze kontroverzního domu Corso v Plzni sledoval redaktor Lukáš Milota

„Zároveň mi uložili, abych dále jednal s vlastníkem o možném odkupu, ale za jiných podmínek. Tak jak by to máme zanalyzováno, tak se jedná zhruba o 280 milionů korun,“ informoval náměstek primátora.

Investor se dalšímu jednání s městem nebrání. Podle právního zástupce firmy Amadeus Plzeň Jana Petříka ale zhruba pětinovou cenu, kterou mu město nabídne, prý odmítne. Tvrdí, že do projektu vložil už skoro 350 milionů korun, samotné pozemky si pak cení na 250 až 500 milionů.

I když nákup pozemků dnes odmítla i opozice, dosavadní kroky města po lednovém referendu kritizuje:

„Město za posledních pět měsíců, kdy bylo pět zastupitelstev po referendu, neudělalo dostatečné kroky, abychom se snažili naplnit výsledky referenda. Zatím mi ta práce přijde, že se snažíme dělat, že něco děláme, a neudělali jsme nic.“

„Proto vítám, že dneska jsme se dohodli, že nabídneme investorovi odkup pozemků za cenu v místě a čase obvyklou. Je to první krok, který město aktivně udělalo k tomu, abychom naplnili vůli občanů,“ myslí si zastupitel opoziční TOP 09 Petr Suchý.

Vizualizace multifunkčního centra Corso Americká v Plzni | Foto: Amádeus Real

Náměstek primátora Martin Zrzavecký ale takové nařčení odmítá. Je to prý běžná rétorika opozice. Podle Zrzaveckého se jedná o běh na dlouhou trať a město postupuje rozvážně, protože jde o složitý problém:

„První věc je to, že jsme se vyjádřili v rámci územního řízení jako účastník územního řízení, že nesouhlasíme s takto koncipovanou stavbou. To je v podstatě to, k čemu nás zavázali občané v místním referendu.“

„Druhá věc, že jsme nechali zpracovat právní stanovisko, jak máme postupovat a jaké kroky bychom měli činit, což samozřejmě také není triviální záležitost, a teď podle nich postupujeme,“ vyjmenovává náměstek a pokračuje:

„První věc, která připadala v úvahu, je koupit či nekoupit, o tom dnes hlasovali zastupitelé. Řekli, že se současnou nabídkou nesouhlasí, to je částka 1,4 miliardy korun, kterou by rozpočet města byl schopen absorbovat velmi problémově. Samozřejmě bychom museli využít externí zdroje, pravděpodobně komerční úvěr. A další věci budou následovat,“ doplnil Zrzavecký.

Náměstek primátora také připomněl, že město připravuje architektonickou soutěž, jejíž výsledky zapracuje do územního plánu a regulačních podmínek pro dané území.

Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme