Zastupitelé Prahy ostře diskutují o změně územního plánu

Zastupitelé hlavního města Prahy rozhodují na své mimořádné schůzi o tom, jestli jeho úředníci ukončí několikaleté práce na úpravách územního plánu a začnou pracovat na novém, přehlednějším.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Škodův palác, současné sídlo Magistrátu hlavního města Prahy

Škodův palác, současné sídlo Magistrátu hlavního města Prahy | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Na magistrátu probíhá živá diskuze kolem hlavních argumentů koalice, která tvrdí, že současný plán je nepřehledný a jeho změny jsou neprůhledné. Souhra těchto faktorů pak nabízí prostor pro korupci.

Tento fakt naopak napadá ČSSD, která stávající postup obhajuje. Podle jejích zástupců se již během přípravy stávajícího územního plánu pravidla zpřísnila, o čemž svědčí 15 tisíc připomínek, které tvůrci územního plánu při jeho tvorbě zohlednili.

Zástupci ČSSD dále namítají, že mají velmi málo informací o tom, jak by to mělo v budoucnu podle nových pravidel fungovat, a že tento nový záměr vyžaduje i změnu stavebního zákona.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jednání zastupitelů sleduje na pražském magistrátu redaktor ČRo Petr Sehnoutka

Proto již také zazněl z úst zastupitele Borise Šťastného (ODS) argument, že by zastupitelé měli schvalování odložit až na dobu, kdy o změně zákona rozhodne parlament.

Pražští zastupitelé mají dnes na stole dost významný podnět. Už potřetí projednávají návrh, aby dosavadní systém územního plánování vystřídal takzvaný Metropolitní plán. Návrh z dílny pražské TOP 09 teď po jistém váhání podporuje i její partner v pražské koalici, ODS.

Konkrétní změny, které by měl tzv. Metropolitní plán obsahovat, mají dosud značně mlhavé obrysy. Známá jsou jen hlavní a obecná hesla jako jednoduchost, průhlednost a protikorupční opatření.

Svoboda: Pražský územní plán není přehledný. Dává to prostor pro osobní zájmy

Číst článek

Metropolitní plán by měl jen rámcově vymezovat území, kde bude zeleň nebo kde se bude stavět. K tomuto plánu by pak měl být další, detailnější a lokálnější, podobný dnešnímu územnímu plánu. Oproti němu by však měl být přehlednější a jednodušší. V něm by větší slovo měly mít menší radnice, protože na problematiku svého území lépe vidí.

Kritici Metropolitního plánu, mezi které patří jak zejména ČSSD, tak i anonymní úředníci, namítají, že toto opatření však vůbec neřeší obavy z možné korupce. Nezanedbatelná je podle nich i částka čtvrt miliardy korun, která byla za dobu uplynulých šesti let vynaložena na platný územní plán. 65 miliónů korun z této částky dostaly externí firmy, zbytek byla práce a čas úředníků.

Petr Sehnoutka, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme