Švýcarsko 0:1 Česko

Zastupitelé Prahy schválili prodej 1200 panelákových bytů, většinou ve čtvrti Hlubočepy

Praha chce prodat 1200 panelákových bytů, většinu z nich ve čtvrti Hlubočepy. Prodej zhruba třetiny bytového fondu města dnes schválili zastupitelé. Metropole si slibuje výnos až 600 milionů korun. Lidé zaplatí za metr čtvereční zhruba 16 tisíc až 17 tisíc korun.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Byty, dům (ilustrační foto)

Byty, dům (ilustrační foto) | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

Město bude byty odprodávat ne jednotlivcům, ale bytovým družstvům, která jejich nájemníci založí.

Předkupní právo mají právě současní nájemníci. Na rozhodnutí pražských zastupitelů o zahájení prodeje městských bytů čekali několik let.

První kupní smlouvy se budou uzavírat ve dvanácti blocích převážně panelových domů v Hlubočepích.

Přehrát

00:00 / 00:00

O prodeji bytů mluvil v Odpoledním Radiožurnálu předseda dozorčí rady Asociace realitních kanceláří Ivo Gavlas

Někteří místní obyvatelé považují cenu kolem 16 tisíc korun za vysokou, protože ne všechny domy jsou prý v dobrém stavu.

„Této ceně odpovídá - realitním slangem řečeno - vybydlený byt,“ souhlasí prezident asociace realitních kanceláří Jaroslav Novotný.

„Což dost často tyto byty, které zřejmě půjdou na trh, jsou, protože se domnívám, že vlastník, tedy město, do nich dlouhodobě neinvestovalo. Majetek se nijak významně neudržoval, byty morálně zastaraly, zchátraly, a zřejmě se městu již nevyplatí do nich investovat tak, aby se dostaly na požadovaný standard dnešní doby,“ dodává.

Ten ale něco stojí. Obdobné byty, jaké teď bude prodávat hlavní město, pořídíte za jednou tolik, tedy kolem 30 tisíc korun za metr čtvereční. „Většina bytů, které se pohybují v hranici kolem 30 tisíc a více, je již po rekonstrukci, to znamená zděné jádro, nová elektroinstalace, okna, výtahy,“ vysvětluje Novotný.

Lidé obecně mají o koupi městských bytů zájem, záleží ale právě na ceně. Prodej vybraných městských bytů v Hlubočepích by měl podle pražského radního Martina Dlouhého z TOP 09 pokračovat zhruba rok.

Po bytech v Hlubočepích pak přijdou na řadu další. Podle schváleného harmonogramu bude město v příštích třech letech odprodávat další zhruba tři tisíce bytů, mimo jiné na sídlištích ve Vysočanech, Strašnicích, Stodůlkách, na Černém Mostě a v Řepích.

Věra Pfeifferová, Simona Bartošová, Petra Hosenseidlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme