Zastupitelé Teplic měli rozhodnout o zákazu hazardu, k hlasování ale nedošlo

Teplické zastupitelstvo mělo hlasovat o vyhlášce zakazující hazard na území města i o případném referendu proti hazardu. Protože ale neschválilo program jednání, nehlasovalo se ani o jednom z bodů.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Referendum o hazardu

Referendum o hazardu | Foto: Český rozhlas

„Čekala jsem od toho nějaký posun, dokonce řešení. Velmi mě zklamalo, kolik lidí se nevyjádřilo a úplně to zametlo do rohu,“ řekla Kateřina Brušáková z Teplic.

Jednání o hazardu trvalo jen dvě minuty, ve kterých zastupitelé neschválili navrhovaný program. „To, že to neprošlo ani programem, je pro mě velkým zklamáním,“ řekl teplický radní za TOP 09 Petr Měsíc.

Rozčarováni byli i ostatní lidé, kteří dlouhodobě proti hernám bojují. Jedním z nich byl i Jakub Mráček, který sepsal také petici za vyhlášení referenda o zákazu heren v Teplicích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Teplické zastupitelstvo neschválilo program jednání, a tak nehlasovalo o vyhlášce zakazující hazard na území města ani o případném referendu proti hazardu. Více zjišťoval redaktor ČRo Jan Beneš

„Je to evidentní podraz. Pan primátor vždy podporoval hazard, vždy se snažil najít nějaký úhybný manévr, tenhle je ale tak okatý, že to snad každému musí být jasné. Čekal jsem cokoliv, ale nečekal jsem přesně tohle. Domníval jsem se, že ta obstrukce bude o něco nápaditější a vlastně zábavnější,“ konstatoval Jakub Mráček ze sdružení Volba pro Teplice.

Petice za referendum o zákazu hazardu podle něj nemá smysl, pokud se neuskuteční zároveň s komunálními volbami. To podle rozhodnutí zastupitelů už není možné. Primátor Teplic za ODS Jaroslav Kubera přiznal, že radní doporučili zastupitelům schválit vyhlášku jen proto, aby zabránili případnému referendu v den komunálních voleb.

„V případě, že by se našlo dost hlasů na to, aby se vyvolalo referendum, tak my bychom kontrovali vyhláškou, která má vyšší právní sílu, a pokud by zastupitelstvo schválilo vyhlášku, nebylo by referendum, to je všechno,“ vysvětlil primátor Jaroslav Kubera.

Podle něj je možné, že vyhlášku o zákazu hazardu schválí nové prosincové zastupitelstvo. Záleží na tom, jestli se noví zastupitelé rozhodnou oželet 60 milionů korun v rozpočtu města, které do kasy hazard v Teplicích přináší.

„Prosincové zastupitelstvo bude schvalovat rozpočet na rok 2015 a rozpočtový výhled na další tři roky. Rozhodne se, dá si na stůl plusy i minusy, jestli umí 60 milionů kompenzovat něčím jiným, ale to už je věc nového zastupitelstva,“ dodal.

Teplice zatím regulují jen vzhled heren. Na ulicích nesmí blikat takzvané jackpoty a ve výkladních skříních nesmí být vystavené symboly, jako je například ruleta.

Jan Beneš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme