Zastupitelé v Ústí nad Labem jednají o osudu Severočeského divadla

Zastupitelé města Ústí nad Labem schvalují rozpočet města na příští rok. Ostře sledovanou položkou jsou peníze pro Severočeské divadlo opery a baletu. Zastupitelé totiž na svém minulém jednání avizovali, že na jeho provoz nemají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem | Foto: Severočeské divadlo opery a baletu Ústí nad Labem

V listopadu na ustavujícím jednání nového zastupitelstva město oznámilo, že na Severočeské divadlo opery a baletu nemá peníze. A že ho proto nabídne k provozování Ústeckému kraji. Ten ale divadlo odmítl, ani kraj totiž nemá peněz na zbyt.

Protože město už dál veřejnost neinformovalo o tom, jaké jsou další varianty osudu divadla, vznikly mezi příznivci divadla obavy, že město situaci vyřeší tak, že soubory rozpustí a divadlo bude jen kulturním domem, kde jiná divadla hostují.

Na podporu zachování divadla, které je mimochodem držitelem dvou cen Thálie a několikrát na ní bylo nominované, vznikla anketa, kterou podepsalo více než 12 tisíc lidí.

Podle návrhu rozpočtu, který je před jednáním k dispozici, nakonec peníze pro divadlo přece jen jsou. Rada města navrhuje uvolnit něco přes 47 milionů korun. Ovšem to na divadelní provoz podle slov ředitele divadla nestačí. Bylo by potřeba něco přes šedesát milionů korun. Divadlo už prý totiž nemá kde šetřit. Zaměstnance, které mohlo postrádat, propustilo už v minulých letech a teď jsou počty členů souborů velmi napjaté.

Je potřeba si uvědomit, že ústecké divadlo hraje především opery a ty zkrátka není možné hrát s menším počtem muzikantů, než jaký je předepsán a barytonista prostě tenor nezazpívá. Před ředitelem divadla tedy stojí nesnadný úkol, získat chybějící prostředky.

Veronika Kindlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme