Zastupitelstvo Světlé rozhodlo o prodeji zámku, někteří obyvatelé s tím nesouhlasí

Zámek ve Světlé nad Sázavou zřejmě bude mít nového majitele. Na včerejším poměrně bouřlivém zastupitelstvu města přijali jeho členové nabídku ve výši 17 milionů korun. Prodej místní dominanty rozdělil nejen zastupitelstvo, ale celou Světlou na dva tábory. Jedni ho prodat chtějí, druzí se bojí, že město prodělá, budoucí majitelé nesplní podmínky a zámek uzavřou veřejnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zámek ve Světlé nad Sázavou | Foto: Hana Mikulincová

Desítky lidí se přišly podívat na rozhodování o budově s číslem popisným 1, tedy o světelském zámku. Město ho koupilo v květnu od Kraje Vysočina s tím, že ho chce dál prodat. Do výběrového řízení se přihlásily dvě firmy. Kauci ve výši tří milionů korun však dodala jen Helena Degermee.

„Budeme mít dva muzejní okruhy. V jednom propojené muzeum Světelska a nahoře muzeum evropského skla. A ve druhém křídle pak muzeum zámku a umění. A samozřejmě zbytek bude doprovodní servis, showroom místních skláren,“ nastínila své plány Helena Degermee s tím, že první okruh by mohli návštěvníci projít už na jaře příštího roku.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zastupitelstvo Světlé rozhodlo o prodeji zámku. Reakce zjišťovala redaktorka Andrea Bartůnková

Jednání o budoucím majiteli však bylo poměrně bouřlivé. Například zastupitelce Evě Kořínkové se vůbec nelíbí, že město zámek prodá za 17 milionů, místo původně zamýšlených 21.

„Myslím si, že když už jsme šli do toho prodeje se ztrátou, mohli jsme to rovnou už provozovat sami, o tom jsem přesvědčená. Já jsem si dělala průzkum na internetu a vyzvala jsem lidi, aby se vyjádřili. Asi stovka lidí. Většina byla proto, abychom to prodali buď za 21 milionů, za které jsme to koupili. Určitě by neprodávali park a chtěli, aby to zůstalo veřejnosti,“ popsala.

Zámek tak opět rozdělil Světlou s odpůrci prodeje na jedné a s jeho příznivci na druhé straně.

„Pokud to dopadne ze dvou třetin tak, jak to manželé řekli, bylo by to super,“ řekl po jednání zastupitelstva pan Karel. A spokojený je i starosta města Jan Tourek.

„Za sebe jsem určitě rád, protože město nemá na to, aby spravovalo další nemovitost. Taková zátěž by měla za následek to, že opravíme méně chodníků, méně střech, čeká nás rekonstrukce náměstí. A pokud bychom si přidali další takovou zátěž, znamenalo by to, že nám do některé z našich střech poteče,“ vysvětlil.

Termín, kdy bude zámek fyzicky vlastnit rodina Degermee, bude jasný na dalším zasedání zastupitelstva, které se uskuteční 29. července.

Andrea Kratochvílová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme