Žatec trápí množství černých skládek. Město s nimi zatím bojuje marně
Černé skládky odpadu hyzdí okolí všech větších severočeských měst. Vznikají na různých místech, jejich odstranění stojí statisíce korun a ti, kdo je zakládají, většinou zůstávají bez trestu. Problémy s nimi mají i v Žatci, nejčastěji na sídlišti Písečná.
„O tom mi ani nemluvte, to je jedna černá skládka vedle druhé,“ zlobí se pan Josef u výjezdu ze Žatce k obci Lišany. Denně tudy chodí a vidí čím dál větší skládky odpadu.
„U řeky je toho spoustu. Když se jede směrem na přehradu, tam je takový ostrůvek, kde je bordel, je to hnus fialovej. Bývají tam plasty, dětské pleny, pytle s odpadky. A těch skládek tam přibývá,“ rozčiluje se paní Anna, která často jezdí s rodinou na kole podél žateckých břehů Ohře.
Vedení Žatce si problém černých skládek uvědomuje a snaží se ho řešit. Odpadky si lidé zvykli nelegálně odkládat například v okolí sídliště Písečná nebo na místě, kterému se v Žatci říká Bufo.
„Máme webovou aplikaci, kam mohou občané přímo psát svoje poznatky z terénu. Potom máme u městské policie dvě pracovnice, které mají v náplni práce vyhledávat černé skládky. Budeme pořizovat druhou mobilní kameru a plánujeme nákup fotopasti,“ popisuje starostka Zdeňka Hamousová, jak se město snaží s problémem bojovat.
Žatec navíc podporuje obyvatele města, kteří pravidelně pořádají úklidové akce. Radnice jim zdarma poskytne pytle na úklid, jejich svoz a likvidaci.
Desítky tun odpadků
V drtivé většině zůstávají zakladatelé černých skládek nevypátráni. Radnice proto kupují levné a účinné fotopasti, které přemísťuje podle potřeby k černým skládkám. Hromady odpadu jsou ale přes všechna dostupná opatření pro města dlouhodobým problémem.
Webový portál zmapujto.cz nabízí aktuální pohled na mapu černých skládek po celé republice. V Ústeckém kraji jich je nejvíc na Teplicku, v okolí Žatce a poměrně dost jich mapa ukazuje u Roudnice nad Labem. O moc lepší to není ani v Mostě.
Jen v loňském roce bylo na území města zlikvidováno přes 30 tun odpadu na 35 černých skládkách.
„Podobně je tomu i v letošním roce. Od ledna do konce dubna jsme museli zlikvidovat sedm skládek s 21 tunami odpadu. Vynaložili jsme na to asi 53 tisíc korun,“ vypočítává mluvčí magistrátu Alena Sedláčková.
Zkušenosti z Mostu překvapivě říkají, že černé skládky zakládají převážně zahrádkáři.
„Nepořádek dělají často zahrádkáři, takže se tam objevuje bioodpad, i přestože naše technické služby v sezoně nabízejí jeho svoz zdarma,“ pokračuje Sedláčková.
Ročně mostecký magistrát zaplatí za úklid černých skládek zhruba 150 tisíc korun.