Zatopené obce začaly vydávat lidem potvrzení o povodni

Na zaměstnavatele se obrací stále více lidí s žádostí o pracovní volno kvůli povodním. Zatopené obce tak začaly vydávat potvrzení, které by lidem pracovní volno mělo zajistit. Pro zaměstnavatele je to doklad o nutnosti záchrany života nebo majetku konkrétního pracovníka.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

razítkování

razítkování | Foto: Pavel Kudrna | Zdroj: Český rozhlas

Teď přichází ta horší část, shodují se všichni, kteří možná ani nevěří, jak všechno zvládnou. Nervozita roste. „Jak začínají jednat s lidmi, tak to je katastrofa. Nemají na nikoho čas, no,“ rozčiluje se jedna z námi oslovených osob. „Už od neděle nechodím do práce, tak nějaké neplacené volno, aby se to dalo do pořádku zpátky,“ dodává o dost klidnější muž.

A to říká jeden z těch, který teď nemůže chodit do práce. Právě pro ně vydávají radnice potvrzení.

Například bohumínský městský úřad očekává nápor zájemců. „Začali chodit, už od včerejška tady bylo několik případů. Předpokládáme, že se to bude množit. Lidem potvrzujeme, že opravdu situace v Bohumíně je vážná, že byl vyhlášen třetí stupeň. Potom už záleží na tom zaměstnavateli, jak se k tomu postaví a jak s nimi tu situaci kolem té absence v zaměstnání vyřeší,“ potvrzuje úřednice Věra Vzatková.

Samotné firmy dávají dohromady přesné počty poškozených z řad zaměstnanců. Třeba Vítkovice nabízejí individuální pomoc. Mimo jiné formou výměny směn a podobně.

Další příklad - ArcelorMittal Ostrava. „Jednak mohou dostat neplacené volno na odstranění následků povodně a v souladu s kolektivní smlouvou jsme připraveni poskytnout jim i finanční pomoc. Kromě toho vedení společnosti rozhodlo, že těm zaměstnancům, kteří se jako dobrovolní hasiči podílejí na likvidaci následků povodní, poskytne dva dny volna s náhradou mzdy,“ dodává mluvčí Věra Breiová.

Zároveň mají majitelé zatopených domů a zničeného majetku nárok na pomoc v hmotné nouzi. Musí se ale obrátit na sociální odbor ve svém městě.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme