Zavádění nového parkovacího systému v Poděbradech se zpožďuje

Revoluce v parkování. I tak se někdy mluví v souvislosti s novým parkovacím systémem v Poděbradech. Hlavně v centru města by měl zklidnit dopravu a přinést i více parkovacích míst. Radnici vyšel na zhruba 5,5 milionu korun. Teď město začíná připravené změny uvádět do praxe, což se ale neobešlo bez komplikací.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Parkovací automat

Parkovací automat | Foto: Ladislav Bába

Naplno už fungují vyhrazená místa pro obyvatele centra Poděbrad.

Kvůli tomu se na silnicích objevily modré čáry, které jsou například také v Praze a za kterými mohou parkovat jen rezidenti s platnou kartou.

Problémem je zbylá část parkovacího systému. Na svá místa zbývá umístit 24 parkovacích automatů, které už původně měly fungovat. Firma, která ve výběrovém řízení neuspěla, se totiž proti výsledkům soutěže odvolala.

Město také muselo znovu žádat o stavební povolení, protože původně vytyčená parkovací zóna se zúžila. Automaty by však měly být nainstalovány do několika týdnů.

Cena ročních parkovacích karet pro obyvatele centra Poděbrad vyjde na 400 korun. Podnikatelé za roční kartu zaplatí 5000 korun. Nově vznikly servisní karty pro živnostníky sídlící mimo zónu, například pro opraváře. Ti si pro parkování v centru mohou čtvrtletně zakoupit kartu za 400 korun.

Změnou parkovacího systému se radnice snaží usnadnit život místním občanům, kteří si často stěžovali na to, že nemají kde zastavit. Ti, co v centru nebydlí, tak nově v modrých zónách nebudou moci parkovat.

Ne všichni obyvatelé Poděbrad ale s novým systémem souhlasí. Některým lidem vadí třeba to, že za parkování v takzvaných modrých zónách budou muset platit.

Podle zastánců nového parkovacího systému by mohlo být jednodušší najít volné místo vzápětí po zprovoznění parkovacích automatů. Tím, že přibude placených parkovišť, si řidiči rozmyslí, kde nechají své vozidlo a také jak dlouho budou v centru parkovat.

Část kapacity stávajících parkovacích ploch se tak uvolní. Další zlepšení lze očekávat příští rok, kdy radnice plánuje přestěhovat současné autobusové nádraží o několik desítek metrů dál směrem k železniční nádražní budově. Na uvolněném prostranství pak počítá se vznikem dalších asi 50 nových parkovacích míst.

Michal Trnka, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme