Závěje uzavřely několik silnic v Orlických horách

Předpovědi meteorologů se naplnily. Sníh a silný vítr komplikují od rána dopravu v Česku. Velmi problematická situace je v Orlických horách. Od včerejška je tam uzavřeno několik silnic kvůli závějím a sněhovým jazykům. Navíc stále sněží.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Silničáři v akci | Foto: Miroslav Zimmer

Silničáři jsou v Orlických horách v terénu od včerejška a snaží se udržet sjízdné silnice i v těch nejvyšších polohách. Vítr ale po projetí pluhu cesty prakticky okamžitě znovu uzavírá. Problémy jsou hlavně na otevřených úsecích.

Uzavřena je například silnice z Olešnice směrem na Polom a Sedloňov nebo silnice od Plasnice směrem do Deštného. Horké chvilky ale nepřipravuje cestářům jen počasí. Například silnici z Rokytnice do Říček musela policie uzavřít poté, co auta prakticky zablokovala průjezd a pluhy se na tuto trasu nemohly dostat.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Orlických horách sleduje reportér Martin Pařízek

„Naše sypače tam nejsou schopny vedle těch vozidel v tuto chvíli vůbec projíždět,“ říká Petr Zima z krajské správy a údržby silnic Královéhradeckého kraje.

Sněhové jazyky také komplikují dopravu na silnicích na Náchodsku, Jičínsku a nebo Trutnovsku. I tam musely vyjet znovu pluhy a sypače. Ve vyšších polohách jsou některé silnice průjezdné jen jedním jízdním pruhem a i tam silničáři doporučují maximální opatrnost.

Sněžení a vítr ale netrápí jen řidiče a cestáře. Například horská služba v Orlických horách pro dnešek vůbec nedoporučuje hřebenové túry.

„Na hřebenech už je více jak metrová vrstva sněhu, toto množství, které připadlo od včerejška, nám tu peřinu ještě zvedlo, proto doporučujeme běžkařům, aby byli opatrní. Spíše bychom nedoporučovali hřebeny vůbec navštívit,“ dodává náčelník horské služby oblasti Orlické hory Josef Šifra.

Sněžení by na východě Čech mělo už ustávat. Ke slovu tak například tady v Orlických horách teď přijdou hlavně sněhové frézy.

Martin Pařízek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme