Závody studentských formulí v Hradci Králové vyvrcholily v neděli utkáním 19 monopostů

Studentské týmy technických univerzit z různých koutů světa přijely ve čtvrtek na čtyři dny do Hradce Králové. Přivezly s sebou formule, které studenti sami sestrojili a na letišti s nimi mezi sebou soupeřili hned v několika závodech. Soutěž vyvrcholila v neděli hlavním utkáním 19 monopostů.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Závody studentských formulí v Hradci Králové vyvrcholily v neděli | Zdroj: ČTK

Hlavní nedělní závod, kterého se účastnilo 19 formulí, dojel například i tým z brněnského Vysokého učení technického, konkrétně Ústavu automobilového a dopravního inženýrství.

Podle jednoho ze členů týmu a prvního pilota ve vytrvalostním závodě Víta Brezanského jel každý jezdec - byli dva a v polovině se vystřídali - zhruba 12 kol.

Přehrát

00:00 / 00:00

Při hlavním nedělním utkání devatenácti studentských monopostů na hradeckém letišti byla i Lucie Valášková

„Stala se nám nepříjemnost, že jsme trefili kuželku. Zůstala pod autem, takže chvilku trvalo, než ji odtamtud pořadatelé dostali, ale hlavně jsme dojeli. Časy asi nebyly špatné, takže super,“ hodnotí závod Brezanského kolega.

První vozy studenti z pražské ČVUT zkonstruovali asi před pěti lety. „Když jsme dokončili studentská léta, tak jsme přešli do průmyslu. Tyto závody nás ale pořád lákaly, takže jsme si před rokem říkali, že bychom se mohli pokusit je uspořádat i v České republice,“ popisuje hlavní organizátor Michal vašíček, jak se soutěž dostala i do Hradce Králové.

Na závody se přišli podívat i manželé Pakostovi. Jejich syn je konstruktérem formulí. „Je do toho strašně zapálený, takže díky tomu i my. Jeho snem je vybudovat co nejlepší formuli," říká paní Pakostová.

„Vyzkoušejí si, co je čeká v reálném životě. Můžou si to postavit a je to přímo od píky,“ dodává otec za hluku motorů a potlesku diváků.

Lucie Valášková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme