Zbrojní materiál z Vrbětic odveze policie do konce roku, sanace potrvá roky

Odvoz munice ze skladů ve Vrběticích skončí ještě letos. Podle premiéra a šéfa ČSSD Bohuslava Sobotky to potvrdili policisté. Po vyprázdnění skladů bude pokračovat čištění celého areálu od munice, kterou v místě rozmetaly dva výbuchy z loňského roku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezpečnostní zóna u Vrbětic | Foto: Roman Verner

„Dostal jsem potvrzenou informaci, že do konce letošního roku by veškerá uskladněná munice měla být z Vrbětic odvezena. To znamená, že sklady budou vyprázdněny,“ řekl dnes premiér novinářům v Chrudimi.

Sobotka předpokládá, že vláda už v pondělí projedná materiál ministerstva obrany o ochraně areálu a technických opatřeních. Areál bude nutné celý dekontaminovat, dál se také bude jednat o jeho dalším využití.

„Pokud jde o další výhled, uvidíme podle toho, jak budou probíhat tyto práce, ale myslím si, že se bavíme spíš o řádu let než o řádu měsíců z hlediska čištěné celého areálu,“ dodal.

Zbývá vyklidit poslední dva sklady

Ze 40 skladů zbývá vyvézt materiál z posledních dvou. Nezamíří už do armádních skladů v Květné na Svitavsku, ale firmy si ho odvezou do vlastních skladů. Od ledna z Vrbětic odjelo více než 500 kamionů.

Oba vybuchlé sklady si pronajímala ostravská firma Imex Group. První výbuch zabil dva pracovníky, následovalo 355 neřízených výbuchů. Při pěti evakuacích muselo opustit své domovy 2000 lidí. Desetikilometrový okruh střeží policisté a vojáci.

Policie výbuchy vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení. Státní zástupce již podal kvůli skladování zakázaných výbušnin v muničním skladu obžalobu na pět lidí a dvě firmy.

Kauza muniční sklad Vrbětice | Foto: Český rozhlas

ČRo, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme