Zde staví Dědkostav. Skupina důchodců opravuje hrad Potštejn

Vajíčka do malty rozhodně nedávají. Místo toho používají speciální přípravky, které zajistí to, že hradba vydrží zase pár desetiletí nebo století. Řeč je o skupině důchodců, která si říká Dědkostav, a letní měsíce tráví tím, že opravuje hrad Potštejn v podhůří Orlických hor.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

O hrad Potštejn se stará i skupina důchodců | Foto: Martin Karlík

„Aby se hrad mohl vůbec zpřístupnit, tak se s tím muselo začít něco dělat,“ vzpomíná Václav Lžičař, jak před více než deseti lety vznikla skupina, která si říká „Dědkostav“.

Především potštejnští důchodci od té doby pracují na obnově hradu a říkají, že mají práce jako na kostele. Nebo spíš jako na hradě.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dobrovolníky z Dědkostavu sledoval na hradě Potštejn reportér ČRo Martin Karlík

Na pracoviště to má nejblíž Antotín Bitnar, který bydlí u cesty pod ním. „Šlapat nemusím, chci. Potřebuju chodit,“ usmívá se. „Letos budujeme zděný náznak hradby tak, jak kdysi vypadal,“ říká důchodce.

„Netušíme, jak dlouho tu ještě budeme, ale pokud Potštejn bude chtít udržet hrad v provozu, musí se pořád něco opravovat,“ tuší Jiří Neugebauer. Podle něj nehrozí, že by někdy byli s opravami u konce.

„Kdyby seděli někde u piva, budou opravdu dědkovatět. Poroste jim břicho a budou k ničemu. Takhle aktivní důchodci, to je nejlepší,“ říká návštěvnice Radka, která vyšla na kopec s hradem Potštejn. Dovnitř se ale kvůli pondělku nedostala. První den v týdnu je zavřeno.

Zde staví Dědkostav. Důchodci parodují oznámení velkých stavevních firem | Foto: Martin Karlík

Hrad Potštejn | Foto: Martin Karlík

Jiří Neugebauer plánuje další opravy na hradě Potštejn | Foto: Martin Karlík

O hrad Potštejn se stará i skupina důchodců | Foto: Martin Karlík

Martin Karlík, Vojtěch Man Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme