Zdobení vánočního stromu v Praze je vždy vrchol sezony, říkají dekoratéři

Desetitisíci světýlky se slavnostně rozsvítil vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze. Zatímco lidé tleskali a obdivovali letošní výzdobu, technici a dělníci dekoratérské skupiny si oddechli. Za sebou mají čtyřdenní zdobení dvacetimetrového smrku, na jehož větve museli ručně věšet tisíce vánočních ozdob.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vánoční strom a trhy na Staroměstském náměstí | Zdroj: ČTK

„Tak to zase klaplo!" raduje se z povedeného rozsvícení vánočního stromu Vlastimil Jakubec, který šéfuje zdobení v Praze už po osmé.

Dobrému pocitu ale předcházela celoroční práce na konceptu, výrobě ozdob až po čtyřdenní dřinu přímo na místě. Třicetičlenný tým dekoratérů totiž musel na strom rozvěšet celou tunu nejrůznějších ozdob.

„Přijedou dvě třicetimetrové plošiny a začíná se u špičky, pak se začínají nandávat malinké LEDdiody. Je jich 80 tisíc, a to je opravdu mravenčí práce, když se každá větev musí omotat několika světelnými řetězy. A tak se postupuje po patrech dolů," popisuje práci Jakubec.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na Staroměstském náměstí natáčela redaktorka Evelyna Kulíšková

Doplňuje, že ozdoby jsou na stromě rozděleny do několika dílů tak, aby bylo možné při dvouminutové zahajovací show rozsvěcet jednotlivá patra zvlášť podle hudby, letos podle Dvořákovy Skočné.

„Je to těžká práce. Nikdy nevíte, jaké bude počasí, a nedá se to odložit, opravdu se musí dělat furt," dodává. Na druhou stranu je to i zábava, hlavně když dojde na historky. Třeba pán, který uvěřil vtipu dekoratérů, že strom je zapuštěn 20 metrů v zemi.

„Začal zkoumat, jak jezdí metro pod námi. Tak jsme mu vysvětlovali, že tam je vánoční výhybka. A ať se podívá, až pojede z Můstku," vzpomíná šéf dekoratérské společnosti Jakub Olbert s tím, že svůj úkol ale celý tým bere velmi vážně.

„Naše odpovědnost je očekávání 40 tisíc lidí. A pravděpodobnost, že se stane chyba je tady velká, když do toho zaprší, tak se může stát cokoliv. Takže pocit rozsvícení je taková úleva, spadne kámen ze srdce. Spadne to z vás a víte, že prostě to zase dobře dopadlo a těšíte se na další rok," dodávají oba šéfové.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme