Zdravotně postižení dostali v Klatovech práci, zákazníci nový obchod s oblečením

Klatovy jsou teprve druhým městem v České republice, kde byla otevřena prodejna Second Help. Tu první najdou zájemci v Plzni. Obě mají společné, že je zřizuje obecně prospěšná společnost „Možnosti tu jsou“, která dává pracovní příležitosti lidem se zdravotním postiženým.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Klatovy centrum | Foto: Agentura CzechTourism

„Second Help je zřízen jako sociální firma, která zaměstnává lidi se zdravotním postižením. Je konkurenceschopná a hlavním účelem je vytvářet pracovní příležitosti na trhu práce osobám zdravotně postiženým. K tomu jim poskytujeme pracovní a psychosociální podporu,“ říká vedoucí obchodu Petra Špačková.

V klatovském Second Helpu nyní pracuje devět zaměstnanců, výhledově by jich ale mohlo být až dvanáct.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Klatovech natáčela redaktorka Jitka Englová

„Podmínkou přijetí zaměstnance je vždy osoba se zdravotním postižením pobírající invalidní důchod. Jedná se o osoby s tělesným nebo psychickým postižením. Další podmínkou je, že po zaučení musí zvládnout svou pracovní pozici.“

A pracovních pozic je v obchodě hned několik. Přímo v prodejní části je pokladník, prodavač a hlídač. Pak je tady ale ještě přípravna, kde se zboží třídí, pere, žehlí a opatřuje cenovkami.

Na všech zaměstnancích je tady vidět, že si své práce v obchodě váží. Všichni totiž mají s hledáním zaměstnání jen nepříjemné zkušenosti.

Výjimkou není ani tělesně postižená Adéla Charvátová. Tady pracuje jako pokladní. „Já jsem hledala práci dva roky, neměla jsem šanci sehnat zaměstnání. A díky této příležitosti jsem ji našla,“ popisuje.

Second Help je velkou příležitostí i pro Šárku Tomanovou. V minulosti obeslala několik firem se žádostí o práci, vždy ale se stejným výsledkem.

„Neprošla jsem, protože jsem nesvéprávná,“ popisuje své předchozí neúspěchy.

Obchůdek v průchodu vedle klatovské radnice je otevřený teprve od pondělka.

Zákazníci už si sem ale cestu našli a názor na něj mají většinou stejný, jako studentka Lucie Brožová: „Oblečení je tu moc hezké, ceny jsou přijatelné i pro studenty a obchod je pěkně zařízený.“

Plzeňský obchod funguje už několik let a uživí až patnáct lidí s hendikepem. Očekává se, že soběstačná bude i klatovská prodejna.

Jitka Englová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme