Zdravotní asistentka pomáhá lidem z vyloučené lokality ve Frýdku-Místku, službu si klienti chválí

Sehnat doktora, poradit těhotným nebo pomoct lidem vyřešit problém se zdravotní pojišťovnou. To jsou úkoly, se kterými denně pomáhá lidem z vyloučené lokality z Frýdku-Místku zdravotní asistentka. Frýdek-Místek je přitom prvním městem v Česku, které zdravotní asistentku zaměstnalo. A s odstupem několika měsíců je jasné, že se experiment osvědčil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Romové na sidlišti Chanov | Foto: Filip Jandourek

„Paní Aranka mi pomáhá se synem, který chodil ještě k dětské doktorce a nemohla jsem pro něho najít lékaře pro dospělé,“ říká Božena Bongilajová.

Lékaře pro svého syna shání už několik měsíců. Narazila ale na neochotu lékařů. „Říkají, že mají plno. Prý jsem o to měla žádat rok dopředu," vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

O práci zdravotní asistentky, která pomáhá ve vyloučené lokalitě ve Frýdku-Místku, natáčela redaktorka Iva Havlíčková

Podobný problém neřeší zdravotní asistentka Aranka Obodová poprvé: „Kolikrát musíme oslovit i pojišťovnu, aby nám s tím pomohla. Tím se to potom i vyřeší.“

Do lokality dochází několikrát týdně, nejnověji připravuje pro zdejší ženy sérii přednášek o antikoncepci nebo těhotenství.

„Je to pro nás teď žhavé téma. Máme celkem dost těhotných dívek. Některé ani nemají svého gynekologa,“ uvádí zdravotní asistentka.

Zlepšení o sto procent

Kromě zdravotní asistentky v lokalitě působí například dobrovolníci, kteří doučují děti. A radnice tu zaměstnala i dva domovníky z řad místních obyvatel, kteří mají na starosti pořádek. A výsledky jsou vidět.

„Zlepšilo se to o sto procent. Oni to tady honí, že si po sobě musí uklidit. Žádný kravál tu není,“ pochvaluje si Helena Fojtíková, která hned v sousedství vyloučené lokality žije už přes padesát let.

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme