Zdravotníci na Mladoboleslavsku nacvičují první pomoc v těžkých podmínkách a ve stresu

Nehoda, popáleniny, postřelení či amputace, taková simulovaná zranění dnes musejí řešit zdravotníci v lesích poblíž Mukařova na Mladoboleslavsku. Od pátku do neděle se tam koná první ročník akce s názvem Českorájská rallye. Na cvičení takzvané předlékařské pomoci přijelo devět týmů z celého Česka. Vedle zdravotníků se jedná i o dobrovolné hasiče nebo členy horské služby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na Mladoboleslavsku zdravotníci nacvičovali první pomoc | Foto: Michaela Mittnerová, Český červený kříž

„Máme tady poraněnou, která má amputaci levé dolní končetiny nad kotníkem, která byla způsobena kosou,“ popisuje u stanoviště číslo tři lektorka z mladoboleslavského oblastního spolku Českého červeného kříže Pavlína Zitová.

Fiktivní úraz způsobila dívce nešťastnou náhodou její kamarádka. Když na místo dorazí tříčlenný mužský tým, aby dívku správně ošetřil a přivolal další pomoc, musí se vyrovnat i s jejím hysterickým chováním.

Přehrát

00:00 / 00:00

Cvičení zdravotníků sledovala redaktorka ČRo Alena Rokosová

V tomto ohledu si podle hodnocení lektorky muži nevedli moc dobře. „Nerozdělili jste se správně. Je to slečna, vy jste tři velcí silní chlapi, tam na ni stačí jeden. Tady jste měli těžkou amputaci s masivním tepenným a žilním krvácením, měli jste být dva u ní,“ vypočítává jim chyby Zitová.

Jinak však tým svou úlohu zvládl – obě dívky „přežily“. To, jak se ukázalo u čtyřech předchozích týmů, není samozřejmost. Už dvakrát těžce zraněná figurantka jakoby zemřela.

Podle Zitové týmy chybují při zastavení krvácení – nezvládají správně ošetřit ránu či správně přiložit zaškrcovadlo.

Smyslem Českorájské rallye je podle její organizátorky Michaely Mittnerové z mladoboleslavského Českého červeného kříže to, že si zdravotníci vyzkouší první pomoc v reálných kulisách a ve stresu.

Kromě amputace nohy se týmy na deseti stanovištích setkají i s dalšími náročnými úkoly. „Máme tady průstřel střelnou zbraní, kdy myslivec postřelí houbaře, současně ten myslivec dostane srdeční záchvat,“ popisuje Mittnerová.

Na Mladoboleslavsku zdravotníci nacvičovali první pomoc | Foto: Michaela Mittnerová, Český červený kříž

Kromě zdravotnických dovedností se záchranáři, podobně výše zmíněný tým, musejí vyrovnat často i s emocemi a hysterií.

„Máme tržnou ránu na dolní končetině, utonulé dítě a bloudícího otce, který to dítě hledá a který je podchlazený a v šoku, máme simulovanou dopravní nehodu – srážku automobilu a cyklisty, pak tam máme pád z výšky, kde je poranění páteře a poranění pánve s vnitřním krácením, popáleniny a určitě se na stanovištích setkají se zlomeninami, komplikovanými opilostí, aby si soutěžící také užili hysterických figurantů,“ dodává Mittnerová.

A.Rokosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme