Zdravotníci ve středních Čechách našli v babyboxu už 13. dítě. Jmenuje se Liliana

Je jí něco mezi šesti a osmi týdny a včera ráno ji někdo odložil do kladenského babyboxu. Jedná se o odloženou holčičku, která se zatím jmenuje Liliana Čermáková a v nejbližších dnech se přesune do kojeneckého ústavu. Je letos prvním do babyboxu odloženým dítětem, celkově pak třináctým ve středních Čechách. Bilance dívek a chlapců je osm ku pěti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Babybox (ilustrační foto) | Foto: Tomáš Adamec | Zdroj: Český rozhlas

Holčička je podle lékařů v pořádku, už podstoupila i běžná vyšetření, jako jsou základní odběry krve nebo vyšetření na bakteriologii, díky nimž lékaři zjistí, zda třeba nemá nějakou infekci. Na výsledky zatím zdravotníci čekají, až je budou mít, během několika dnů se pak holčička přesune do kojeneckého ústavu.

V babyboxu v kladenské nemocnici od jeho otevření v roce 2008 už zdravotníci našli celkem čtyři děti. V žádném jiném babyboxu v kraji jich tolik nebylo. Tři z těchto dětí byly dívky a ta poslední má zatím jméno Liliana Čermáková. Liliana proto, že má 25. února svátek, příjmení Čermáková jí vymyslely kladenské zdravotní sestřičky.

Vzhledem k tomu, že policie po biologických rodičích nepátrá, nezdržuje se proces umístění do náhradní rodiny, a děti se tak do ní dostanou většinou velmi rychle. Třeba první odložené dítě, holčička, které se říkalo Anežka Česká, se ke své současné rodině dostala během dvou měsíců.

To, že o jejím osudu něco víme, je však docela výjimečné. Vzhledem k tomu, že jde o citlivé informace, úřady je většinou nezveřejňují.

Liliana je třináctým odloženým dítětem do některého z devíti středočeských babyboxů. Babyboxy jsou ve všech pěti krajských nemocnicích a čtyřech dalších. První babybox byl v květnu 2008 otevřen v Mladé Boleslavi. Následovaly další v Kladně, Příbrami, Kolíně, Nymburce, Benešově, Mělníku, Slaném na Kladensku a poslední byl otevřen v září 2011 v Neratovicích na Mělnicku.

Podle zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse, mimochodem kladenského rodáka, je v plánu babybox v Rakovníku, Berouně nebo Uhříněvsi. Po celém Česku jich je v současné době celkem 55 a Hess by si jich přál mít alespoň osmdesát.

Anna Königsmarková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme