Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje má nový moderní dispečink

Po novém sídle má Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje i nový dispečink. Operační středisko je vybaveno nejmodernějšími technologiemi, které nejen usnadní práci záchranářům, ale hlavně ji i zrychlí, což je zásadní pro pacienty v ohrožení života. Naostro začne provoz fungovat zhruba v polovině října.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje má nový moderní dispečink

Zdravotnická záchranná služba Plzeňského kraje má nový moderní dispečink | Foto: Jana Kosová

Zatímco sanitky vyjíždějí z nového sídla záchranky na Borech už rok, dispečeři si na stěhování museli počkat. Odměnou jim budou dvakrát větší prostory, než měli dosud, komfortnější zázemí a hlavně nejmodernější vybavení, jaké je v současné době možné mít.

Každý dispečer má na stole čtyři velké monitory, které umožní například přesně sledovat pohyb jednotlivých sanitek.

Přehrát

00:00 / 00:00

V novém dispečinku Zdravotnické záchranné služby Plzeňského kraje natáčela Jana Kosová

„Tmavomodrá, světlemodrá nám dává na vědomí, že auta jsou k dispozici a můžou pomáhat nemocným. Červená znamená, že auta jsou na výjezdu. Zelená je, že byly na výjezdu a vrací se na základnu,“ ukazuje prstem na jeden z monitorů vedoucí lékař dispečinku Jiří Růžička.

Mezitím na dalším monitoru spouští mapu, po které běhají malá kolečka označující jednotlivé vozy. Dispečer ale hlavně dokáže díky nové technice až o minuty urychlit dojezd k pacientovi.

Například u srdeční zástavy jsou ušetřené vteřiny a dokonce minuty neocenitelné a o desítky procent zvyšují šanci pacienta na přežití.

Práci usnadní záchranářům také tablety, díky kterým už nebudou muset vypisovat zprávy o výjezdech pro jednotlivé nemocnice ručně. Kromě toho dorazí zpráva do nemocnice ještě před příjezdem pacienta, což umožní se na jeho přijetí lépe a včas připravit. A kromě toho všeho už je k dispozici také Emergency card, tedy takzvaná Karta života.

„Už teď máme možnost si do tabletu natáhnout informaci o stavu pacienta. Zjistit si, kdy byl naposledy hospitalizován, přečíst si zprávu, zjistit si data. Zejména v případě, že pacient nemluví, je to pro nás nesmírně cenná informace,“ říká doktor Jiří Růžička.

Jak dodává ředitel záchranky Roman Sviták, dispečerů má v současnosti záchranka 25. Nejdůležitější je, aby se naučili novou techniku bezchybně ovládat a pracovali jako tým.

„Ve směně bude vždy zaměstnáno pět dispečerů. Převažují ženy, ale dnes jsou zde i šikovní muži, empatičtí, vstřícní a řeší situaci ve prospěch nemocného.“

Nový dispečink, hlavně jeho přístrojové vybavení, stálo celkově 13 milionů korun. Z toho 80 procent pokryla evropská dotace a zbytek uhradil coby zřizovatel Plzeňský kraj.

Jana Kosová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme