Ze skladů ve Vrběticích na Zlínsku odjel poslední kamion s municí

Odvoz výbušnin z muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku skončil. Poslední kamion se zbrojním arzenálem odjel z areálu dnes dopoledne. Sklady vybuchly loni v říjnu a v prosinci, při první explozi zahynuli dva lidé. Vyskladňování areálu začalo letos v lednu. Část munice skončila v armádních skladech v Květné na Svitavsku a další zbrojní materiál si převzaly firmy, které ho ve Vrběticích skladovaly.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poslední kamion s municí odjel 23. prosince z areálu ve Vlachovicích-Vrběticích | Zdroj: ČTK

„Nyní nastane fáze, kdy bude moci začít ohledání místa činu. Poté by mělo dojít ke sběru munice a posléze by mělo dojít k hloubkové sanaci,“ oznámil premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dnes právě odjel 547. kamion, řekl Českému rozhlasu náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti Jiří Nováček

„Chci také jasně říci, že vláda je připravena garantovat celý tento proces a vláda je připravena celý tento proces financovat,“ dodal.

„Operace odvozu byla velmi náročná, protože se jednalo o velké množství munice. Celkový objem byl 7 tisíc tun,“ řekl Českému rozhlasu náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti Jiří Nováček.

Kamionů bylo celkem 547

„A dnes právě odjel 547. kamion, který dokončil operaci záchranných prací a odvezl poslední munici.“

Podle Nováčka šlo o bezprecedentní situaci složek integrovaného záchranného systému, kdy pod ochranou policie a armády byly prováděny záchranné práce. Prostor bude dál střežený a experti budou během 1. pololetí příštího roku ohledávat místo činu a pak následovat plošná asanace.

„Co se týká vlastního ohledání, bude se jednat o kriminalistické výkony,“ uvedl náměstek ministra vnitra pro řízení sekce vnitřní bezpečnosti Jiří Nováček.

„Zástupci ministerstva vnitra nám asi před dvěma měsíci řekli, že kompletní vyčištění včetně snad i epicentra výbuchu by mohlo trvat možná až 5 až 8 let," řekl v Ranním interview Radiožurnálu starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar z KDU-ČSL, který je zároveň členem senátního výboru pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost.

„Což je naprosto nepředstavitelná doba. Nicméně na druhé straně chápu, když jsem mluvil se zasahujícími policisty, kteří sami mají obavy, že po odvezení posledních zbytků munice pro ně nastává mnohem nebezpečnější fáze z hlediska osobní bezpečnosti."

„Protože opravdu netuší, co se bude dít ve chvíli, kdy se hrábne do země a kdy se začne munice odvážet. Co tam budou nacházet a jak se bude munice chovat," poznamenal Patrik Kunčar.

Zleva premiér Bohuslav Sobotka, policejní prezident Tomáš Tuhý a ministr vnitra Milan Chovanec | Foto: ČTK

Z Vrbětic mizí poslední zbytky munice. Areál budou spravovat Vojenské lesy a statky

Číst článek

Kauza muniční sklad Vrbětice | Foto: Český rozhlas

Vrbětice - muniční sklad | Foto: Český rozhlas

ČRo Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme