Ze staré kotelny na Černém Mostě vznikne do roka nové komunitní centrum

Černý Most často Pražané vnímají jako panelové sídliště obklopené nákupními centry. Kulturu by tu hledal jen málokdo, mladí lidé za ni většinou míří do centra Prahy. Od září by se ale situace mohla změnit. Místo staré kotelny a autoservisu v ulici Bryksova, který je přilehlý k oblíbenému skateparku, má totiž vzniknout nové kreativní a komunitní centrum nazvané Plechárna.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Skatepark na Černém Mostě | Foto: Magdaléna Medková

„Byl tady starý park a tenhle nový park je tady tři roky. Myslím si, že pro mladé je to jediné místo, kam opravdu jít a trávit čas tady na Čerňáku, protože jinak tady toho moc není,“ vysvětluje genius loci areálu jeho správce Jiří Broum.

Vedle komunity mladých lidí, pro které se místo stalo rájem skateboardingu, je okolí staré kotelny působištěm i volnočasových sportovců.

„Koukáme do pole, do realitní přírody, takže tady je velká koncentrace cyklistů, bruslařů a běžců,“ potvrzuje Jiří Broum.

Přehrát

00:00 / 00:00

O nově vznikající komunitní centrum na Černém Mostě se zajímala reportérka Magdalena Medková

Areál v ulici Bryksova dříve sloužil jako kotelna a autoservis pro obyvatele přilehlého sídliště. Postupem času však značně zchátral a radnice Prahy 14 hledala nové řešení, jak budovu smysluplně využít.

Minulý rok kotelnu svěřila do správy občanskému sdružení Prahy 14 kulturní a to přišlo s nápadem na kreativní a komunitní centrum, které by uspokojilo potřeby místních obyvatelů.

„Věděl jsem už něco o tom, že tahle lokalita je považovaná za problémovou z hlediska toho, že je dost opuštěná, ale zároveň hojně využívaná. V okamžiku, kdy by místo autodílny byl nějaký funkční prostor, který nabízí nějaké zázemí a služby, tak by to lokalitě pomohlo,“ říká iniciátor projektu a ředitel sdružení Praha 14 Kulturní David Kašpar.

Centrum nabídne hřiště, kavárnu, studia nebo výstavní prostory

Netrvalo dlouho a na stole byla hotová vizualizace s pracovním názvem Plechárna od architektonického studia edit!. To navrhuje na pozemku staré kotelny vybudovat nové bikové hřiště, parkurovou dráhu a posilovnu.

Ve vstupní hale budovy by pak měl vzniknout nový prostor pro výstavy, koncerty a samozřejmě skateboardové závody.

Vizualizace komunitního centra Plechárna na Černém Mostě | Foto: Architektonické studio edit!

„Tady je místnost, kde by mělo vzniknout vstupní foyer a kavárnička. Ta bude pro všechny, i pro maminy s dětma. Bude mít i předzahrádku na léto, aby lidi mohli sedět i venku,“ popisuje koordinátor projektu Vojtěch Havlovec při prohlídce staré kotelny.

Od kavárny to bude kousek do výtvarné dílny, kde najdou zázemí mladí kreativci. V horních patrech pak bude šest nahrávacích studií a klubovna pro občanské sdružení Praha 14 kulturní.

Jak moc se plánovaný koncept podaří naplnit, zatím závisí na přidělené výši dotací a sponzorských darech. Presto už v areálu začínají za pomoci místních kluků první jarní práce.

„Aktivujeme tady mladé lidi, aby začali uklízet okolí, aby k tomu získali vztah a poznali, že to všechno není jenom o penězích, ale je to i občanské svépomoci,“ uzavírá Vojtěch Havlovec.

Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme