Ze zaplivané čekárny v Karviné se stala Zastávka lásky

Strávíme tam více času, než bychom chtěli. Jsou místem, kde čekáme ve společenství jiných lidí a ani je neznáme. Řeč je o zastávkách. V Karviné teď mají jednu , která se všem ostatním rozhodně nepodobá a její název je lákadlem pro romantiky. Jmenuje se Zastávka lásky. Kdysi to byla zanedbaná budka. Jedna šikovná učitelka a její studenti ji opravili, vymalovali barvami a ozdobili obrázky.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zastávku lásky v Karviné vytvořili tamní studenti se svou učitelkou

Zastávku lásky v Karviné vytvořili tamní studenti se svou učitelkou | Foto: Střední odborná škola managementu a práva Karviná

Jdu deštivými ulicemi Karviné a přemýšlím. Která světová metropole je synonymem pro lásku? Paříž, Řím. Benátky? Podobné tipy dostávám i od kolemjdoucích.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ze zaplivané čekárny v Karviné vznikla Zastávka lásky

Hledat lásku v Karviné? Takové pošetilosti by snad nebyl schopný ani ten největší romantik. Když se však dozvídám, že v tomto hornickém městě mají Zastávku lásky, neváhám ani chvíli. Vyrážím na „místo činu“.

Zastávku lásky objevuji v Karviné u rušné cesty. Naproti je průmyslový areál obehnaný nevzhlednou zdí. Ze šedi výrazně vystupuje barevná čekárna. Jdu blíž a vidím, že na zdech jsou figurální kresby a citáty – samozřejmě o lásce. Uvnitř najdu nástěnku se vzkazy zamilovaných.

Kolemjdoucí jsou nadšeni. „Kdyby něco podobného bylo na všech zastávkách, bylo by to skvělé. Člověku by se hned lépe čekalo na autobus,“ dozvídám se například.

Mladým lidem chybí láska, domnívá se učitelka

Potkávám se tu i s učitelkou z nedaleké střední školy Pavlou Feberovou. V hlavě této usměvavé ženy se zrodil nápad. Udělat v Karviné Zastávku lásky.

„Přemýšlela jsem, co chybí mladým lidem, kteří zastávku zdobili se mnou. Vím, že si často naříkají, že se mezi sebou lidé nemají rádi,“ vysvětluje, proč v Karviné vznikla právě Zastávka lásky.

Čekárna bývala útočištěm bezdomovců, vandalů a veřejným záchodem. Odstranit nánosy špíny, použít litry dezinfekčních prostředků – to vše provázelo vznik Zastávky lásky. „Navíc jsme museli začistit a zarovnat tyto dvě stěny, aby se na ně daly malovat složité obrázky,“ ukazuje mi paní učitelka. „Zedničili jsme skoro měsíc a často nám pomáhali i kolemjdoucí – především mladí lidé.“

Na místě dnešní zastávky stávala dříve obyčejná zaplivaná autobusová čekárna | Foto: Střední odborná škola managementu a práva Karviná

Zastávku lásky pyšně obhlíží i zástupkyně ředitele střední školy Marcela Veselá. A nadšeni jsou také školáci. „Mně se zastávka líbí hrozně moc. Je opravdu krásná,“ přiznává jeden ze školáků a jeho kamarád dodává: „Je to obrovská změna.“

Je jasné, že městem lásky asi i nadále zůstanou Řím nebo Paříž. Ale jedině v Karviné se najdou nadšenci, kteří vlastníma rukama ze zaplivané čekárny vytvořili Zastávku lásky.


Zvětšit mapu: Zastávka lásky v Karviné

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme