Ze zatopeného Hořína nemohla kvůli bariérám voda vytékat zpět do Labe

Přestože pro Středočeský kraj platí kvůli dešti extrémní stupeň nebezpečí, mělnický krizový štáb nechal v obci Hořín odstranit takzvaná hradítka z části protipovodňové zdi. Labe tam totiž při povodních vytvořilo až půl kilometru širokou lagunu, která neměla kudy odtékat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodeň v Hoříně na Mělnicku

Povodeň v Hoříně na Mělnicku | Foto: Filip Jandourek

Odstraněním hradítek vznikl dvoumetrový průtok, kterým voda začala proudit ven.

Čerpadlo má celý proces urychlit. Hadice vedou až za bariéry a navrací vodu zpátky do Labe.

Místostarosta Jan Žižka doufá, že se vodu podaří odčerpat do nedělního rána.

Přehrát

00:00 / 00:00

V Hoříně natáčela redaktorkla Magdalena Medková

„Nejdůležitější pro nás je, abychom se zbavili té vody z obce a to zejména s ohledem na dobu zatopení těch nemovitostí,“ uvažuje místostarosta.

Odstranění bariér z velké části iniciovali obyvatelé Hořína, kteří se bojí, že voda naruší statiku domu. Kvůli laguně navíc ani nemohou odstraňovat škody po povodni.

Při povodních před jedenácti lety spadlo v Hoříně samovolně šestnáct domů. Dalších šedesát se jich muselo kvůli špatné statice následně zbourat.

Hořín zůstává stále odříznutý od okolního světa. Obyvatelé jsou závislí na dodávkách jídla, které hasiči dováží z vedlejší obce.

Magdaléna Medková, Tomáš S. Šťástka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme