Žehnání lahví má víno chránit před nemocemi, dodržuje se na jižní Moravě

Dnes je v církevním kalendáři svatý Jan Evangelista, jeden z mnoha patronů vinařů. Ti si nechávají požehnat lahve mladého vína, které prý požehnání chrání před nemocemi. Zvyk se dodnes dodržuje především na jižní Moravě.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hrozny z Podyjí | Foto: Ľubomír Smatana | Zdroj: Český rozhlas

K žehnání vína patří veselé, zamyšlené i zbožné lidové písně, a pak samotný církevní obřad, který jen neznalému může uprostřed stovek lahví vína připadat nepatřičný.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek o žehnání vína připravil pro Ranní Radiožurnál Ivan Holas

Podle faráře Hynka Šmerdy z Přísnotic, který vínu žehnal už včera, pochází symbolika z raného křesťanství, a nezanikla ani během totality.

„Apoštol Jan požehnal nádobu s otráveným vínem, a zbavil jed jeho jeho účinku. Takže žehnání vína se právě připomíná v den tohoto světce, 27. prosince. V tradičních vesnicích, v tradičních oblastech, to bylo, myslím si, vždy za přítomnosti faráře,“ řekl Radiožurnálu Šmerda.

Svatý Jan Evangelista musí o přízeň vinařů soupeřit se svatým Vavřincem či hlavním vinařským patronem svatým Urbanem, v poslední době i se svatým Martinem. Příliš si ale nekonkurují. Vinařů i jejich produktů je naštěstí dostatek.

Ivan Holas, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme