Zeman navštívil muniční sklady ve Vrběticích. Ocenil by rychlejší vyklízení

Prezident Miloš Zeman dnes pokračuje v návštěvě Zlínského kraje. Dopoledne navštívil policejní štáb ve zbrojním areálu u Vrbětic. Zajímal se, jak pokračuje vyklízení skladů a likvidace následků explozí. Zítra to bude přesně rok, co vybuchlo první ze dvou skladišť střeliva.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Miloš Zeman zavítal při návštěvě Zlínského kraje i do areálu muničního skladu ve Vrběticích | Zdroj: ČTK

Zeman ocenil obětavou práci pyrotechniků v extrémně nebezpečném prostoru. Přesto by prý ocenil, kdyby se urychlil přístup k místům explozí.

„Když uplynula tak dlouhá doba – tedy rok – od těch dvou výbuchů, nedochází k nějakému znehodnocení důkazů? Protože když ohledáte místo činu až po roce, tak samozřejmě hrozí nebezpečí, že se k nějakým důkazům nedostanete,“ upozornil.

Zástupce krajského policejního ředitele Bohdan Varyš prezidenta ujistil, že pyrotechnici dělají vše pro to, aby areál vyklidili a zabezpečili co nejdříve. V akci jsou prý bez jediného dne přestávky.

Do dnešního dne je vyklizeno 28 z 50 skladů. Areál opustilo už přes 400 nákladních aut s municí a chemickými látkami.

Prezident Zeman na místo neštěstí dorazil až po roce, protože se podle svých slov nechtěl plést pod nohy záchranářům a ukazovat se v maskáčích, když v té chvíli nemohl přímo pomoci. Dodal, že o situaci a postupu prací má od počátku informace od ministrů vnitra i obrany.

Vrbětice - muniční sklad | Foto: Český rozhlas

Zeman se také setkal s obyvateli nedalekého Slavičína. Jedna žena se prezidenta zeptala, jestli jí jako majitelce lesa nemůže stát odpustit daně, když své pozemky nemůže využívat. Podobný problém má mnoho místních.

Prezident pak tlumočil návrh zlínského hejtmana, se kterým se prý plně ztotožňuje: „Navrhoval řešení, které spočívá v tom, že byste ten les vyměnili za zdravý les ve stejné hodnotě, a tím byste byli zbaveni ušlého zisku, který vyplývá z toho, že se dosavadní les těžit nemůže.“

Lidé z okolí Vrbětic se ovšem ani po roce nedočkali odškodnění za náklady s objížďkami, ušlý zisk nebo psychickou újmu. Miloš Zeman už včera přislíbil urychlit nápravu.

Roman Verner Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme