Země se zachvěla. K zemi padl zbytek kdysi slavné fabriky OP Prostějov

O definitivní a symbolickou tečku za existencí bývalých oděvních závodů v Prostějově na Olomoucku se v neděli postaral odstřel stodesetimetrového komínu. Železobetonová stavba patřila k podnikové teplárně. A byla posledním objektem, který ještě v areálu zkrachovalé továrny zůstal. Provozní a administrativní budovy zbourali už předloni

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

komín3.JPG | Foto: Jana Zemková

Detailní přípravy, přísná bezpečnostní opatření a minimum diváků – tak můžeme popsat ranní odstřel stometrového komína zkrachovalých oděvních závodů v Prostějově na Olomoucku. Ohlušující výbuch se ozval dřív, než se čekalo – deset minut před devátou hodinou. A kdo přišel později viděl už jen hromady suti.

„Technici vložili nálože do vyvrtaných otvorů železobetonové stavby už v sobotu večer. V neděli ráno vše překontrolovali a zkonstatovali, že je všechno v pořádku a nemusejí se ničím zdržovat, proto odpálili komín deset minut před stanoveným termínem, Je nutno říct, že svou roli v tom sehrála i žádost primátorky města, aby demolice proběhla co nejdříve. V Prostějově se totiž v neděli slaví hody,“ vysvětlovala změnu času reportérka Českého rozhlasu Jana Zemková.

komín2.JPG | Foto: Jana Zemková

„Na rozdíl od demolice výrobní haly a administrativních budov předloni, kdy přišly stovky lidí a celá zapáskovaný okruh byl v jejich obležení fotoaparátů a kamer, v neděli přišly asi dvě desítky lidí,“ porovnávala Zemková obě akce.

„Nejdříve demolici o půl deváté ohlásil první zvukový signál, to už jsme věděli, že k ní dojde nejspíš dřív, než se čekalo. O čtvrt hodiny později se ozval druhý a poté už jsme jen slyšeli ohlušující výbuch a viděli jsme, jak se komín zlomil a po pár sekundách zřítil k zemi. Země pod nohama se asi dvakrát zachvěla, skoro jsem cítila, jak jsem se zhoupla. Museli jsme čekat, až se usadí poletující prach, po komínu zůstaly jen sutiny,“ popsala reportérka průběh demolice.

komín1.JPG | Foto: Jana Zemková

Jednalo se o poměrně náročnou akci zejména proto, že komín byl postaven pevného železobetonu. V blízkosti je navíc železniční vlečka a v zemi zapuštěné elektrické vedení, takže komín musel dopadnout na přesné místo.

Jana Zemková, Kateřina Golasovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme