Zemědělce na jihu Moravy trápí podmáčená pole, škůdci i konkurence

Farmářům v Jihomoravském kraji komplikuje práci podmáčená půda i přemnožení škůdci. Bojí se, že jim výdaje za ochranné postřiky prodraží úrodu. Pěstitelé raných plodin musí letos navíc počítat s tvrdou konkurencí na trhu. Sklady jsou plné zásob z loňska, které tlačí dolů hlavně cenu u nových brambor.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zemědělci vylévali na protest mléko do polí

Zemědělci vylévali na protest mléko do polí | Foto: Tomáš Adamec

Zorat ani osít pole zatím nemohli někteří farmáři na jihu Moravy. Musí čekat, než vyschne voda, která se drží na pozemcích už od loňského podzimu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemědělci z jihu Moravy mají problémy. Někteří nemohou orat, jiné trápí škůdci. Více informací prozradí redaktorka Štěpánka Kadlečková

„Když se podíváte tady všude v kukuřici, tam jsme všude zapadli s kombajnem,“ popisuje obvyklou scénu z loňské sklizně zemědělec Zdeněk Jakubčík ze Šakvic na Břeclavsku. Po zapadlé technice zůstaly na polích jámy, které se naplní při dešti vodou. Počasí bohužel letos farmářům příliš nepřeje, takže půda zůstává i nadále podmáčená. Zemědělci s tím nemohou nic dělat.

"Budeme spoléhat na přírodu, že to srovná. Jenže tohle nesrovná. Na těchto polích ne," uzavírá Zdeněk Jakubčík.

Vinaři se obávají žravých housenek

Díky mírné zimě navíc přežila většina škůdců, v polích tak zůstaly zejména myši a hraboši. Více je také plevele. Obavy neskrývají ani vinaři, bojí se larev osenice. Housenky vyžírající očka vinné révy totiž napáchaly velké škody na vinicích už loni.

„Sežerou skoro celé očko, nezůstane tam vůbec nic. Jako kdyby tam nebylo,“ přibližuje vinař Vladimír Oslzlý z Velkých Bílovic. Z révy, u které housenky sežraly očka, už letos úroda nebude.

Ať už bude letošní úroda jakákoliv, je jisté, že se zemědělcům kvůli vyšším nákladům na postřiky výrazně prodraží.

Sklady jsou plné starých brambor z loňska

Pěstitelům některých plodin zkomplikuje podnikání nejen počasí, ale také velká konkurence na trhu. Letos se to týká hlavně zemědělců, kteří zasadí rané odrůdy brambor. Na evropském trhu totiž zůstaly velké zásoby z loňska a cena proto klesá dolů.

brambory | Foto: Eva Odstrčilová

„Sklady budou stále naplněné starýma bramborami na saláty. Jídelny budou mít možnost sáhnout po té levnější, starší bramboře. Odrazí se to v ceně nových brambor, protože nebude odbyt,“ vysvětluje Petr Lang z Ivaně na Brněnsku.

Cena prý nebude nijak vysoká. "Můj tip? Kolem sedmi korun,“ dodává zemědělec, který dokončil sadbu raných odrůd brambor v minulém týdnu.

Na levnější brambory se však zákazníci těšit nemohou. Konkurenční boj bramborářů se v obchodech pravděpodobně neprojeví. Cena brambor na účtence může být i dvojnásobná.

Štěpánka Kadlečková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme