Zemědělcům usychá úroda a hynou zvířata

Teplé a suché počasí v posledních dnech trápí nejen lidi ve městech, ale i zemědělce a farmáře na vesnicích. Kvůli nedostatku vody usychají ovocné stromy, zelenina i obilniny. Na mnoha místech Středočeského kraje dokonce kvůli tomu začaly předčasně žně. Kvůli vysokým teplotám strádají a někde i hynou zvířata ve velkovýkrmnách. Jestli je situace opravdu tak vážná, zjišťoval kolega Pavel Pavlas.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sucho - aby se neplýtvalo s vláhou po žních, musí se vláčet | Foto: Pavel Pavlas

Veliké problémy mají kvůli teplému počasí zemědělci snad ve všech částech našeho kraje. Pravděpodobně nejhůře jsou na tom farmáři z Nymburska. Hospodaří na lehčích písčitých půdách a zároveň v okrese, ve kterém z celých středních Čech prší nejméně. Toto všechno jsou při vysokých teplotách důležité faktory, které v tomto regionu ovlivňují množství a kvalitu úrody. O kolik tun ječmene, pšenice a dalších obilovin zdejší zemědělci sklidí méně, nechce nikdo z nich odhadovat, protože žně teprve začínají. Miloš Špitálský, ředitel zemědělského podniku ze Starého Vestce je ale přesvědčený, že se začátek sklizně proti předchozím letům moc neposunul. „Nástup do sklizně v letošním roce termínově odpovídá běžným rokům.“

Co je naopak téměř jisté, že sucho a teplé počasí by mohlo zdražit zeleninu. Důvod? Zemědělci ji tady musí více zalévat, protože voda proteče písčitou a lehčí půdou rychleji, než v jiných částech středních Čech. Veliké problémy začínají mít kvůli vysokým teplotám i farmáři a chovatelé drůbeže a prasat. „Může se to projevovat i vyšším úhynem. Z toho tepla jsou zvířata unavená.“ Vysvětlil mi Josef Luka, vedoucí chovu prasat v zemědělské společnosti Proagro Nymburk a dodal, že zvířata by měla mít dostatek pitné vody a přísun čerstvého vzduchu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zemědělcům usychá úroda a hynou zvířata

Začátek prázdnin je podle meteorologa z České televize Michala Žáka ve dlouhodobém srovnání teplotně vysoko nad normálem. „Podobné horké vlny ale nejsou nic mimořádného a občas se u nás v létě vyskytují. Mohou mít i delší trvání, jako například v roce 1992, 1994 a 2003.“ Jestli patříte k lidem, kteří už na současné počasí nadávají, tak věřte, že se trochu zchladíte v následujících dnech, kdy mají i do středních Čech dorazit bouřky a déšť.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme