Zemřel Václav Hanf, jedno z dětí, které přežily vyhlazení Lidic

Po vypálení Lidic za druhé světové války ho nacisté poslali na převýchovu do Německa. Později musel k Hitlerjugend, nakonec se ale přestěhoval zpět do znovuobnovené středočeské obce. Václav Hanf, jeden z dětských pamětníků vyhlazení Lidic, zemřel po dlouhé nemoci ve střešovické nemocnici. Bylo mu 82 let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Václav Hanf se svatební fotografií z roku 1953 | Foto: Post Bellum

Nacisté v červnu 1942 po smrti Reinharda Heydricha postříleli v Lidicích 173 mužů. Ženy deportovali do koncentračního tábora Ravensbrück a děti převezli do Polska.

Osmiletého Václava Hanfa a jeho dvě sestry vybrali nacisté k poněmčení. „Odvezli nás z Lodže do Puschkau, to byl také takový dětský tábor. Tam odsud rozdělovali holky do německých rodin, já zůstal jako kluk poslední,“ vzpomínal před časem ve vysílání Českého rozhlasu.

Václav Hanf - kluk z Lidic

Číst článek

Václava a jeho sestru Marii si vzala rodina Elizabeth Strausové. Protože byl nezvladatelný, poslali ho po dvou měsících na výchovu do táborů Hitlerjugend. Učil se tam kromě němčiny i vojenské povely, jenže odmítl střílet a příslušník SS mu zmrzačil koleno.

Po válce ho objevila v Salcburku Josefina Napravilová, která se angažovala v pátrání po českých dětech. „Povídám: ‚Mám tu i nějaké fotografie.‘ Najednou ten kluk se zvedl a povídá: ‚Jéje, to jsem já.‘ To byl Hanf,“ popisovala Napravilová.

Hanf i přes své poraněné koleno studoval poddůstojnickou školu, kde se seznámil se svou ženou. Komunistický režim mu chtěl zabránit ve svatbě, protože byla dcerou kulaka. Hanf se s ní přesto oženil a kvůli tomu ho přeřadili k Pomocným technickým praporům. Později se přestěhovali do znovupostavených Lidic.

Jana Klementová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme