Žena bydlí sama v kolonii polorozpadlých domů v Třinci. Vystěhovat se odmítá

Společnost CPI byty měla v plánu zbourat kolonii starých, plísní prorostlých domů v třinecké části Folwark a místo osadit zelení. Už skoro rok ale její záměry blokuje jediná obyvatelka. Důchodkyně kolonii odmítla opustit, přestože domy, které rozebírají sběrači kovů, už začínají být nebezpečné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěné domy se rozpadají, jen stěží odolávají sběračům kovů | Foto: Iva Havlíčková

Kdo přijde do třinecké části Folwark, zjistí, že v kolonii polorozpadlých domků jsou okna zazděná, vyražená nebo zakrytá prkny. Až na jedno, které navíc krášlí záclona.

Na dveřích je i jmenovka – Marie Hulbojová. Šedesátiletá paní zůstala uprostřed kolonie sama, jen se svými čtyřmi kočkami.

V maličké kuchyni je teplo. Paní Hulbojová ještě přiloží do kamen, voda už jí ale rok neteče. „Teď chytám vodu z pod okapu, na praní a na vytírání. Takový je život,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Poslední obyvatelku třinecké kolonie navštívila redaktorka Iva Havlíčková

Teplou kuchyni musí opustit, i když jde na toaletu. Ta je totiž v boudě na dvorku. „Fouká to, ale na tu chviličku to člověk vydrží. To potom člověk pospíchá,“ směje se a dodává, že se na opuštěném místě nebojí.

Z okna má výhled na kupy odpadků a domy, kterým chybí střechy. Desítky sousedů už kolonii dávno opustili. Jenže s Marií Hulbojovou zatím nic nepohnulo.

„Ona žádnou z našich nabídek nereflektovala, a že ty nabídky byly mimořádně velkorysé. To je člověk, který je jakoby zásadový. Prostě – já se odsud nehnu, ať se děje, co se děje,“ přiznává Jan Burian, mluvčí společnosti CPI byty, která chce staré domy zbourat.

Majitel má termín do konce ledna

Poslední obyvatelka jasně stanovila podmínky, za jakých je ochotná kolonii opustit. Špatně chodí, proto chce bezbariérový byt. Navíc za měsíční nájemné 1630 korun, které platí ve stávajícím bytě, a na dožití.

„Když chtějí, abych se vystěhovala, tak mi musí dát takový byt, který vyhovuje,“ potvrzuje. Ostatní opuštěné domy jsou přitom rájem pro sběrače kovů. A terčem kritiky pro lidi z okolí.

Podle starostky Věry Palkovské z hnutí Osobnosti pro Třinec končí majiteli domů lhůta pro demolici 31. ledna: „Znovu jsme je vyzvali k provedení demolice, protože je to vlastně lokalita, která nemá daleko do centra.“

Majitel domů podal na poslední obyvatelku návrh na soudní vystěhování, jenže to se může protáhnout na mnoho měsíců.

Poslední obydlený dům v kolonii v třineckém Folwarku – za oknem se záclonou bydlí Marie Hulbojová | Foto: Iva Havlíčková

Iva Havlíčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme