Žena z Havířova stále čeká na sociální dávky. Jí jen rajčata, aby uživila děti

Opožděné lednové dávky naženou lidi do náruče lichvářů. Takové obavy mají sociální pracovníci na Ostravsku. Mnohé rodiny na státní příspěvky stále čekají. Potřebují přitom zaplatit nájem, splátky a hlavně koupit jídlo. V havířovském azylovém domě Armády spásy už rozdávají krizové potravinové balíčky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Azylový dům Rybka ve Studené | Foto: Lucie Hochmanová

V azylovém domě je čilý ruch, po chodbách běhají děti. V jednom z pokojů žije třiatřicetiletá Renáta se synem a dcerkou. Stále nedostala sociální dávky, které nově vyřizuje úřad práce.

„Mě mrzí, že čtyřleté dítě třeba řeší to, že nejsou penízky a vidí, že ta lednička je prázdná,“ posteskla si Renáta.

Sedí na posteli, tvář nemá nalíčenou. Odráží se v ní osud, který si většina z nás ani neumí představit. Děti ji drží kolem krku

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrei Čánové z azylového domu v Havířově v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

„Já to řeším tak, že dávám jíst jenom dětem, sobě vlastně ne. Já jsem teď dostala pět kilo rajčat, tak jsem byla pět dnů na rajčatech,“ řekla Renáta.

Nějaké peníze si půjčila od známých a když stát dávky pošle, bude muset peníze vracet. Potvrzuje, že už kolem takových zoufalých lidí začínají jako supi kroužit lichváři.

„Nabízeli mi vlastně přes známé peníze. Jsou to jakési rychlopůjčky, ale nevzala jsem to,“ svěřila se žena.

Dodala, že by nakonec zaplatila o šest tisíc korun víc, než si půjčila.

„Vedu vás do místnosti, kde se připravují krizové potraviny pro maminky s dětmi, které se v současné době ocitly v takové situaci, že si nemají za co nakoupit,“ řekla vedoucí azylového domu Armády spásy Blanka Wlosoková.

Doplnila, že balíčky nabízí Armáda spásy i ženám, které tady nebydlí.

Potíže hlásí i sociální pracovníci ze sousední Ostravy, podle jejich svědectví rodiny některé dávky stále nedostaly. Aktivista Kumar Wisvanathan má obavy právě z lichvářů. Jestli rodiny spadnou do jejich dluhových pastí, se podle něj projeví už na jaře.

Andrea Čánová, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme