Žhářský útok v Býchorech měl rasový podtext, potvrdila policie

Žhářský útok v Býchorech na Kolínsku měl podle policie rasový podtext. Muži, který měl pravděpodobně vhodit louč do objektu, hrozí za pokus o těžké ublížení na zdraví až 12 let vězení. Zbylým třem byla včera z pokynu krajské státní zástupkyně změněna právní kvalifikace. Jsou podezřelí z přečinu násilí proti skupině obyvatel, za což jim hrozí maximálně tříleté vězení. Soud má ještě dnes rozhodnout, zda pošle mladíky do vazby.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dům na který v Býchorech zaútočili žháři. | Foto: Michal Trnka

„Policisté tento případ kvalifikovali takto, protože měli k dispozici výpověď svědků, že bylo na místě slyšet, jak tito čtyři muži vykřikovali rasově motivované názory proti Romům. Dnes odpoledne bude rozhodovat okresní soud v Kolíně o uvalení vazby na všechny čtyři muže,“ řekla středočeská policejní mluvčí Soňa Budská.

Podle svědků postávala v noci z neděle na pondělí před domem v Býchorech skupina lidí, která pokřikovala rasisticky motivovaná hesla, a vzápětí někdo do jednoho z bytů otevřeným oknem hodil zapálenou louč.

Přehrát

00:00 / 00:00

Klára Kalibová z hnutí Tolerance ve Světě o jedné na Rádiu Česko.

Obyvatelům se podařilo oheň uhasit. Nikomu se nic nestalo. Z útoku jsou podezřelí čtyři muži ve věku 20 až 25 let, které policie zatkla v úterý. V případě, že by je soud uznal vinnými, mohli by ve vězení skončit na 5 až 12 let.

Při podobném útoku v roce 2009 byla ve Vítkově těžce popálená dvouletá Natálka. Trojici extremistů, která za útokem stála, poslal soud za mříže na 22 let a jednoho na 20 let. Ani ne rok po vítkovské kauze vzbudil pozornost i podobný útok na domek Romů v ostravské osadě Bedřiška. Důvodem útoku ale nebyl rasismus, nýbrž sousedské spory.

Podle Kláry Kalibové z hnutí Tolerance hrají poměrně negativní roli v tom, že může docházet k nápodobě podobných útoků, média: „Je důležité, aby média informovala vyváženým způsobem a aby přihlédla k tomu, že lidé, kteří byli vystaveni nějakému trestnému činu, jsou bezprostředně po tom útoku velmi zranitelní.“

„V České republice máme kolem tří set rasisticky a podobně motivovaných trestných činů za rok. Je to ale pouze zlomek, neboť poškození nechodí na policii, protože k ní nemají důvěru. Obdobné je to i v jiných evropských zemích,“ říká Kalibová.

„Je možné postupovat způsobem, že budou podporovány preventivní programy, které nás naučí žít s lidmi, kteří se nějakým způsobem liší,“ míní Kalibová.


Býchory

Vladimír Kroc, ak, Český rozhlas, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme