Zhruba stovka lidí dál zůstává ve zničených domech ostravského ghetta

Lhůta na vystěhování ostravského ghetta vypršela o půlnoci, nájemníci v domech ale zůstávají. Stavební úřad přitom lidem nařídil, aby domy v havarijním stavu opustili. Obyvatelé potvrzují, že v noci byl v lokalitě klid a nikdo se je ani přes vypršení ultimáta nepokoušel vystěhovat.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve vytlučených oknech jsou dětské obrázky

Ve vytlučených oknech jsou dětské obrázky | Foto: Andrea Brtníková

Nájemníkům ostravského ghetta vypršela o sobotní půlnoci lhůta pro vystěhování. Asi stovka jich ale zůstává i s dětmi dál na místě. Začali domy opravovat a uklízet, aby v pondělí úředníky přesvědčili o tom, že některé budovy jsou obyvatelné.

Uprostřed ghetta si v noci udělala dobrovolná hlídka nájemníků táborák, který kolem osmé hodiny ranní dohoříval. Bdící nájemníci hlídali domy před zloději kovů.

Ještě v noci přišel upozornit nájemníky na končící lhůtu pro vystěhování majitel domů Oldřich Roztočil, přesvědčit je ale nedokázal. Právě majitel budov má podle ostravského magistrátu vystěhování lidí zajistit.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v ostravském ghettu Přednádraží sleduje redaktorku ČRo Andrea Čánová

„Zkuste si představit, že stojíte o půlnoci uprostřed desítek naštvaných nájemníků a máte je nějak donutit, aby domy opustili,“ řekl Oldřich Roztočil Českému rozhlasu na otázku, proč se nepokusil nájemníky při své půlnoční návštěvě vystěhovat, a dodal:

„Chtěl bych vidět někoho, kdo v kruhu zhruba sto padesáti Romů je začne chytat za ruku a vyvádět.“

Nájemníci dnes ráno potvrdili, že byl v lokalitě v noci klid, nedělo se nic dramatického a nikdo se je nesnažil násilím vystěhovat.

Změna oproti včerejšku je však patrná: domy zdobí barevné výkresy dětí s malůvkami domečků a nápisem ‚My se nedáme‘.

Situace v Přednádraží byla zanedbaná státem, říká zástupkyně ombudsmana

Číst článek

Stavební úřad už ale dal vědět, že pokud se lidé nevystěhují, podnikne další kroky. Jednou z variant je, že požádá soud, aby rozhodl o exekučním vystěhování.

Oldřich Roztočil, majitel domu, se chystá zítra ráno na stavební úřad, kde má v úmyslu s úředníky probrat, zda se vytýkané závady nedají provizorně vyřešit. Podle jeho názoru však pokud úřad budovy považuje za životu nebezpečné, má stěhování zajistit sám.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dopoledne v Přednádraží shrnula v Dopoledním Radiožurnálu redaktorka ČRo Andrea Čánová

Majitel nemovitosti také Českému rozhlasu potvrdil, že je v úzkém kontaktu s vládní zmocněnkyní pro lidská práva Monikou Šimůnkovou.

Úředníci se na místo chystají až v pondělí dopoledne. Mluvčí radnice Jana Pondělíčková to potvrdila a zdůrazdnila, že pro ně je partnerem majitel domu, který měl podle radnice například zatlouct dveře a okna, aby se dovnitř nikdo nedostal.

Lidé z ghetta se do nabízených ubytoven vystěhovat nechtějí. Jednak se za tento typ ubytování platí více peněz, a pak by jim tam podle jejich slov chyběl dostatek prostoru, který v Přednádraží mají. Představa malých, stísněných pokojů v ubytovnách či společné kuchyně na pořadník je pro nájemníky dosti děsivá.

„Jsme šestičlenná rodina, to je pro mě moc na té ubytovně tolik platit,“ stěžuje si dvaapadesátiletý Miloslav Kaleja.

Andrea Brtníková, mad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme