Zima se blíží. Města navyšují počty lůžek v noclehárnách pro bezdomovce

Lidé bez domova začínají řešit, kde stráví mrazivé dny. Přístřeší pro některé z nich zajišťují také města. Plán na nadcházející zimu má například Praha. Magistrát navýšil v noclehárnách kapacitu o 180 míst. Téměř 700 lůžek bude k dispozici do konce března. Ostrava jich připraví 600.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bezdomovec Miloš Hudeček spí na lavičce na peróně

Bezdomovec Miloš Hudeček spí na lavičce na peróně | Foto: Michal Záboj | Zdroj: Český rozhlas

Při extrémních mrazech jsou v hlavním městě v záloze další desítky míst a fungovat bude také loď Hermes. Podle posledního sčítání lidu žilo v Praze čtyři tisíce lidí bez domova, teď jich je zhruba o 600 víc.

Jedním z nich je i Petr, který přespává v ubytovnách. Měsíčně platí za nocleh 3800 korun. Vydělává si prodejem časopisů. „Jak nebudou peníze, tak letím,“ upozorňuje. „Musím se trápit, abych na to měl. Dávám to po částkách,“ dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

O problematiku bezdomovectví se zajímala redaktorka Klára Bílá

V České republice je přes 30 tisíc bezdomovců. Kapacity ubytoven tak během zimy navyšují i další města.

„Jiné je to samozřejmě v hlavním městě Praha, jiné je to v Ústeckém nebo Moravskoslezském kraji. Takže někde je spolupráce velmi dobrá a služby jsou podporované i obcí tak, aby byly schopny zajistit zimní provoz,“ říká ředitelka Sdružení azylových domů Dominika Najvert.

Za nocleh je rád například Daniel Vokurka, který přespává v plzeňské diecézní charitě: „Kdyby nebyla takováhle centra, asi bych umrzl někde venku.“

V Moravskoslezském kraji žije podle údajů z roku 2011 asi dva a půl tisíce bezdomovců, z toho tisíc v Ostravě. "My máme pro bezdomovce asi 600 míst, která nikdy nebyla využita úplně, ani v té nejkrutější zimě,“ říká primátor Ostravy Petr Kajnar z ČSSD a pokračuje:

„Jsme schopni jim nabídnout místo, aby přežili nejkrutější období. V zimě navíc chodí terénní pracovníci. Lidé bez domova o službách vědí, ale dokud to jen jde, snaží se, aby do nízkoprahových center nemuseli.“

Ostrava každoročně pro bezdomovce z rozpočtu vyčleňuje 15 milionů korun. Hlavní výdaje jdou na provoz nízkoprahových center a nocleháren.

Potřeba prevence

Navýšení kapacit noclehů pro lidi bez střechy nad hlavou je logické, zároveň je ale nutná i prevence, vysvětluje Petra Lakotošová z pražského sdružení Naděje.

„Aby k tomu vůbec nedocházelo, aby lidé třeba nebyli vystěhováváni z bytů. Najít řešení pro to, aby se člověk udržel ve svém přirozeném prostředí, ve svém bytě. Každá následná pomoc je daleko dražší, než když tomu člověku pomůžeme před tím, než se vystěhuje, než se rozpadne rodina,“ přibližuje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Ranního interview na Radiožurnálu byli ostravský primátor za ČSSD Petr Kajnar a ředitel Charity Česká republika Lukáš Curyl

Vláda Jiřího Rusnoka v létě schválila koncepci prevence a řešení problematiky bezdomovectví. Experti v ní podporují přístup k bydlení a zdravotní péči i zvyšování informovanosti a spolupráce relevantních aktérů.

Podle ředitele Charity Česká republika Lukáše Curyla se česká města na pomoc lidem bez domova připravují.

„Pracují na tom všechna města, to je výborné. Je to otevřená problematika, o které se diskutuje, což ještě před několika lety nebylo. Každé město je na tom jinak, vychází z jiných koncepcí a studií,“ říku Curyl a dodává:

„Trend ve světě ale ukazuje, že bezdomovců bude přibývat. Města se na to budou muset připravovat a vytvářet preventivní programy.“

Eva Rajlichová, Klára Bílá, krw, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme