Zima způsobila na ústeckých silnicích značné škody. Draho to může vyjít i řidiče

Zima se letos na silnicích v Ústeckém kraji silně podepsala. Některé cesty na severu Čech spíš připomínají tankodrom než klasickou silnici. Navíc může poškození auta vyjít pěkně draho. Řidiči se ve svých názorech na stav silnic v Ústeckém kraji dost různí. Jedni silničáře chápou a rádi by je i pochválili, druzí naopak na stav cest po zimě nadávají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Výtluky na silnici ve Vendryni | Foto: Stanislav Janalík

„Úplně rozsekané silnice, díry jsou všude,“ říká jeden z nich. Podle druhého se ale cestáři snaží. „Párkrát jsem viděl, že to i zalepují. A někdy bych jim dal i pochvalu,“ doplňuje.

Pravdou je, že výtluků na silnicích není víc než v minulých letech, ale škodu můžou způsobit značnou. Jak dodává majitel autoservisu v ústeckých Všebořicích Martin Kašpar, nejčastěji přijíždí řidiči s poničenými ráfky kol, závady po projetí velkým výmolem jsou ale i vážnější.

Přehrát

00:00 / 00:00

Na stav ústeckých silnic se zaměřil redaktor Jan Bachorík

„Proražené pneumatiky, ráfky, jak hliníkové, tak plechové. No, a často se stává, není to pravidlem, ale tak z 50 procent, ohnuté spojovačky na řízení nebo vymlácené čepy,“ upřesňuje Kašpar.

Cena za takovou opravu se navíc pohybuje od několika stovek až po tisíce. A průjezd po špatné silnici se tak může značně prodražit.

„Když vezmeme originální díl, tak čepy, to je všechno kolem 500, 600, 700 korun, práce to už není tak hrozné, to je tak 300, 400 korun. A připočteme k tomu geometrii, a to máme dalších 700 korun,“ vypočítává majitel autoservisu.

Dobré je zavolat policii

A kdy požadovat náhradu za škodu? Pokud je díra nebo výtluk na silnici označený nebo je v místě snížená rychlost, je správce komunikace mimo hru a je takzvaně řečeno krytý. V případě ale, že díra označená není, může řidič požadovat náhradu škody právě po správci komunikace, nebo - pokud má havarijní pojištění - nahlásit škodu svojí pojišťovně.

Vždy je ale lepší zavolat na místo škody i policii. „Je dobré policii zavolat už z toho důvodu, že předejde řidič nepříjemnostem, které by spočívaly v dokazování o tom, že nebyla vina na jeho straně. Policie objektivně zjistí stopy, ofotí a může přispět k mechanismu náhrady škody,“ doplňuje vedoucí krajské dopravní policie Jiří Ušák.

Díry se nevyhýbají ani krajskému městu. Podle Romany Macové z ústeckého magistrátu jsou díry na mnoha silnicích, opravy výtluků by se ale ústečtí řidiči mohli dočkat už velmi brzo. „Nejhorší úseky jsou monitorovány v ulicích Štefánikova, Rooseveltova, K Chatkám, úsek kolem Hrbovického rybníka, K Loděnici a mnoha dalších. Provádění oprav bude zahájeno v polovině března,“ uzavírá Macová.

Jan Bachorík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme