Zimující kormoráni decimují ryby v povodí Radbuzy

Tisícihlavé hejno kormoránů krouží nad plzeňskou Radbuzou a během chvíle mění řeku v rybí jatka pro jedny fascinující přírodní podívaná, pro druhé doslova hororová scéna. Kormoráni, kteří u nás od září do března přezimují, dělají každý rok vrásky hlavně rybářům.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kormorán velký

Kormorán velký | Foto: Słavomir Staszczuk, licence Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 Unported

Jen v Plzeňském kraji přicházejí ročně v řekách a rybnících o desítky tun vysazených nebo chovaných ryb. Zatímco rybníkářům stát dosud škody proplácí, brzy bude všechno jinak.

Černý severský pták tak zůstane pro rybáře bez výjimky nepřítelem číslo jedna.

„Zrovna se nacházíme ne nocovišti kormoránů v Záběle. U řeky Berounky. Za dne můžeme denně vidět 1100 kusů. Druhé nocoviště je v Hlincích, kde je 400 kusů,“ popisuje Petr Dimitrov z České rybářského svazu v Plzni

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o potížích rybářů s kormorány připravil Lukáš Milota

Škody jsou obrovské, stačí spočítat, kolik každý kormorán denně spořádá ryb:

„Denně potřebuje minimálně 0,5 kilogramu ryb a minimálně stejné množství ryb nám poškodí, protože mu uniknou ze zobáku a později hynou kvůli bakteriálním infekcím.“

Na řádění ptáků se podepsaly i změněné toky řek. Podle Karla Makoně ze Záchranné stanice živočichů v Plzni jsou hlavní příčinou, proč kormoráni tak škodí:

„To, že v těch řekách není dost přirozeného krytu pro rybu, kde by se schovala.“ Kritizoval také absenci rybích přechodů na jezech. „Není tam, kam se schovat, je tam po kolena vody.“

Končí ochrana

Dosud potřebují pro odstřel kormoránů rybáři výjimky. Podle nového zákona od dubna už nebude kormorán zvláště chráněným živočichem:

„Měli jsme možnost žádat o náhrady. Pokoušíme se to nyní i soudní cestou na revírech s tekoucí vodou. Od 1. dubna nám jakákoli možnost chybí,“ připomíná Petr Dimitrov z Českého rybářského svazu v Plzni.

Kormorán velký v letu | Foto: Wikipedia, Fir0002

Co s kormorány? Podle Karla Makoně ze záchranné stanice živočichů v Plzni si příroda poradí sama:

„Ta populace už tak negraduje jako dříve, kdy tam bylo 50 – 60 procent mladých ptáků. Letos jich je tam tak 10 – 20 procent. Ta populace je schopna zregulovat se sama“

Rybáři to vidí jinak:

„Kormorány utlumit střelbou na nocovišti,“ říká Petr Dimitrov z Českého rybářského svazu v Plzni. Nutno dodat, že jen tomuto svazu letos kormoráni způsobili škodu za bezmála milion korun.

Milan Kopp, Lukáš Milota Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme