Živnostníky v mimoňské Husově ulici její oprava finančně poškodila

Mimoň na Českolipsku začala v srpnu s opravou Husovy ulice, jednoho z nejdůležitějších tahů na Mnichovo Hradiště. Ulice je zhruba dva týdny opět otevřená. Život se tam vrací k normálu a podnikatelé počítají ztráty, které jim celková uzavírka způsobila. Někteří je budou splácet několik let.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Uzavírka Husovy ulice v Mimoni | Foto: Tomáš Mařas

„Prý bych se měla dostat na jednu třetinu toho, co jsem měla. Jestliže je to jedna třetina, tak je to katastrofa,“ odhadovala situaci před celkovým uzavřením Husovy ulice Alena Šafrová, majitelka obchodu s květinami. O měsíc později, kdy už byla celá ulice uzavřená, se odhad potvrdil.

„Ti moji zákazníci mě drží nad vodou. Ti, co zrovna prošli, tak jako v normálním provozu, už neprošli dlouho. Já to mám tak, že peníze, které potřebuji poslat na faktury, dělím na malé a velké penále. Uhlí vám na dluh nedají. Zdravotní a sociální platit nemusíte, já si pak zaplatím penále,“ popisovala.

Přehrát

00:00 / 00:00

S živnostníky v mimoňské Husově ulici mluvil reportér Tomáš Mařas

Prodejna barev a spojovacího materiálu Rudolfa Klazara o několik metrů dál také bojovala o přežití. „Nejsem schopen dál tady uživit prodavačky, které míním dát na pracovní úřad. Ta ztráta se bude prohlubovat,“ konstatoval.

Nyní je zhruba dva týdny mimoňská Husova ulice opět otevřená. Do Mnichova Hradiště se jezdí jako předtím přes Ralsko. Vrací se život v úseku, kde byla skoro půlroční uzávěra, k původnímu chodu?

„Udělal jsem si takovou osobní sondu, že jsem si prošel ty obchody. Pochopitelně to mělo vliv na tržby těch marketů a hlavně soukromníčků na této trase. Už se jim to trochu zvedá, takže je to o něčem jiném, než to bylo,“ míní starosta Mimoně František Kaiser z Mimoňské obrody.

Kvůli uzavírce mají dluhy

Obchod Rudolfa Klazara funguje dál, ale prodavačky musel skutečně propustit. Alena Šafrová, která má obchod s květinami, také přestála skoro půlroční uzavírku. Přesto ten půlrok přinesl spoustu komplikací a dluhů, které se potáhnou několik let.

„Když jsem udělala rekapitulaci, tak jsem zjistila, že i nějaké dluhy jsem si nasekala. Poškodilo mě to. Tak dva roky se z toho budu léčit. Neminulo mě ani posouvání zdravotního a sociálního pojištění. Něco bych tento rok ještě mohla splatit, ale zdravotní a sociální, to tak do dvou let,“ míní Alena Šafrová.

Na jaře příštího roku se bude opět pokračovat v generální opravě tahu na Mnichovo Hradiště. Dočká se jí Pražská ulice, která ale bude uzavřená jen částečně. Doprava by měly být řízená semaforem.

Tomáš Mařas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme