Životy obyvatel Nových Heřminov převrátila nejen plánovaná přehrada

Obec Nové Heřminovy na Bruntálsku zeje prázdnotou. Okolo dvacítky lidí už ji opustilo kvůli plánové výstavbě přehrady v jejím dolním konci, své domy už začínají prodávat i lidé z horní části vesnice, kteří se obávají obchvatu. Někteří starousedlíci ale chtějí za své domy dál bojovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nové Heřminovy na Bruntálsku | Foto: www.noveherminovy.net

„Jsme Na prodej,“ vítají prázdné heřminovské domy jeden za druhým v horní části vesnice, která sice nemá skončit přímo pod vodou, ale k nádrži to místní budou mít coby kamenem dohodil. Tedy měli by, pokud by před ní neutekli.

Mezi řadou domů bez života se ale jednomu kouří z komína, žije v něm paní Vítězslava s manželem: „Bydlím tady celkem 24 let, máme rodinný domek. Dřív jsem bydlela v panelovém domě, kde mi to opravdu nevyhovovalo, protože pocházím z vesnice.“

Paní Vítězslava žije v nejistotě. Straší ji přehrada, z velkého množství vody má totiž fobii, a neklidné spaní má i z přeložení silnice, která vede pod okny jejího domu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o nejistotě v Nových Heřminovech natočila Jana Jeckelová

„Jsme ohroženi výstavbou obchvatu, jedna z variant je přemostění přímo přes náš dům. Nejistota moje i okolních je veliká. Nevíme, co bude a nikdo není schopen nám to říct,“ stěžuje si.

Povodí Odry paní Vítězslavu v dopise ubezpečilo, že silnici má na starosti ministerstvo dopravy.

„Ministerstvo dopravy nemůže do tohoto procesu zasáhnout, ten míček je na straně Povodí Odry,“ říká Martin Novák z ministerstva dopravy.

Kdo má tedy přeložení silnice na starosti? „Podle usnesení vlády má přípravu silnice I/45 na starosti ministr dopravy,“ tvrdí Čestmír Vlček z Povodí Odry.

Obyvatelé Nových Heřminov si na informace nejspíš budou muset počkat.

Přehrada se má začít stavět v roce 2016. Kartami ještě mohou zamíchat ekologové, kteří chtějí rozhodnutí ministerstva životního prostředí napadnout u soudu.

Lucie Maňourová, Jana Jeckelová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme