Zkouškové období je i dobou pro změnu bydlení: Z koleje do podnájmu či zpět

I nyní - v polovině školního roku - mění řada vysokoškoláků v Brně své bydliště. Právě ve zkouškovém období je totiž na to více času. Někteří se stěhují z kolejí do soukromí, další opačným směrem, nebo jen třeba z privátu na privát.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně

Masarykova univerzita - budova rektorátu v Brně | Foto: Vladan Dokoupil

Jak privát, tak bydlení na koleji jsou přitom dnes finančně srovnatelné. Příspěvek od státu totiž už nedostávají koleje, ale sami studenti a záleží pak hlavně na nich, co si vyberou.

Na kolejích obvykle bydlí studenti prvních ročníků, kteří zatím neznají Brno natolik, aby hned na začátku studia našli privát, a také studenti ze zahraničí, kterých je skoro polovina. Většinou jsou ze Slovenska, ale i z řady dalších zemí. Například Dime Mitrevskij pochází z Makedonie.

Přehrát

00:00 / 00:00

O preferencích studentů při výběru ubytování natáčel redaktor Ivan Holas

„No tak je jisté, že ten privát, soukromý byt, má víc výhod než kolej, ale na druhou stranu: ten byt se musí dlouho hledat, aby se našlo něco přijatelné,“ popisuje Dime Mitrevskij a pokračuje:

„Těm mladším asi víc vyhovuje ta kolej na seznámení se normálně s mnoha lidmi nejen se své národnosti, ale už když člověk studuje na magisterském studiu, tak už po několika letech potřebuje určitě větší soukromí, takže už potom ti lidé většinou hledají priváty.“

Právě menší soukromí je to, co kromě omezeného výběru a někdy vyšší ceny studenty od kolejí často odrazuje. Mnozí se také obávají, že budou muset dodržovat přísný, téměř kasárenský režim. To už ale na žádných kolejích Masarykovy univerzity dávno neplatí.

„Život na kolejích se značně změnil - od přikazování, co studenti mohou a nemusí, kdy končí návštěvy, snažíme se pomalu směřovat ke komerčnímu způsobu nabídky kolejních míst. Nakonec student si tu cenu platí. To znamená: snažíme se odbourávat přikazování,“ uklidňuje ředitel Kolejí a menz Masarykovy univerzity Zdeněk Čížek a pokračuje:

„Samozřejmě musí být dodržován ubytovací řád tak, jak je běžný na hotelech, ale samozřejmě vycházíme vstříc partnerům, vycházíme i vstříc rodinám s dětmi, ale tam je taková specifika. My se domlouváme například s VUT, tam manželské koleje pro děti mají, takže si vycházíme vzájemně vstříc.“

studentské koleje | Foto: Univerzita Karlova v Praze

Nějaká omezení naopak mohou čekat i studenty na privátech zejména, pokud se nejedná o samostatný byt, ale třeba jen jeden pokoj - byť v rodinném domě.

„Pronajímali dva malé pokojíčky a v každé byl jeden nájemce. Kuchyňka a koupelna byly společné. Častokrát člověk jakoby narazil na to, že je obsazená koupelna, když spěchal, případně že v lednci není dost místa na to, aby si tam strčil hrnec, případně že v kuchyni je bordel a tak podobně,“ vzpomíná na své předchozí bydlení zahraniční studentka Katarína Jablonská a pokračuje:

„Také je potřeba počítat se specifickými požadavky té rodiny. Například jsem měla víceméně jakoby zakázané návštěvy, nikdo nesměl přespat. Takže v tom to bylo trošku náročnější, ale jinak si myslím, že se to dá zvládnout, že to není problém.“

Jak ubytování na kolejích, tak v privátu má tedy své výhody i nevýhody a záleží na každém, čemu dá přednost. Zásadní výhodou ovšem je, že na rozdíl od minulosti je dnes skutečně z čeho vybírat a to jak podle místa a komfortu, tak podle ceny.

Ivan Holas, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme