Zlatá ulička bude po rekonstrukci přístupná od 1. června

1. června se pražskou Zlatou uličkou projdou první turisté. Od loňského května je kvůli opravě kanalizace uzavřená. Po opravě bude ulička s malými pitoreskními domky vypadat jako dřív, zůstanou jejich barevné fasády i kočičími hlavami dlážděná úzká cesta, změní se ale obyvatelé domků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlatá ulička se uzavře od 1. května 2010 - minimálně na rok. | Foto: Tomáš Adamec

Památkáři dokončili ve Zlaté uličce archeologický průzkum a dělníci začali spravovat necelou dvacítku malých barevných domků.

Přehrát

00:00 / 00:00

vetešková.mp3

„Momentálně byla dokončena výměna inženýrských sítí a oprava komunikace. A ve vlastních domečcích se provádí omítky a podlahy,“ přiblížil Radiožurnálu rekonstrukci Zdeněk Procházka, vedoucí stavebních oprav Zlaté uličky.

Správa Pražského hradu avizovala, že ulička by měla být otevřena letos 1. června. A podle Procházky se tento termín stihne. „Samozřejmě čas realizace se krátí, a abychom dokončili všechno včas, musí se pracovat i celou zimu,“ řekl.

První domky mají už hotovou fasádu

Zlatá ulička vznikla v 16. století na skládce. Proto archeologové při vykopávkách našli cenné věci. Jejich průzkum už skončil a na řadu nyní přišla oprava domků.

„Vrací se to do původního stavu, jak to bylo před tím. V zadní části už pár domků má konečnou barvu fasády. Ostatní jsou v podstatě připraveny pro vrchní nátěr,“ doplnil Procházka.

V domcích je už také zavedena elektřina a dodělávají se podlahy a topení. Podle Procházky by rekonstrukce domečků měla probíhat do března a poté se zahájí instalace nových expozic.

Noví nájemníci

Domky Zlaté uličky proto změnily i své nájemníky. Správa Pražského hradu už také vypsala v této souvislosti výběrové řízení.

Chce, aby v miniaturních příbytcích s barevnou fasádou podle návrhu Jiřího Trnky byly nejen prodejny suvenýrů, ale také například výstavy.

Po roční uzavírce by tu tak namísto obchodů s upomínkovými předměty měly být také expozice o historii Prahy. A to včetně zlatnické dílny ze 16. století anebo příbytku pro střelce, pro které Zlatá ulička původně vznikla.

Michaela Vetešková, Katarína Brezovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme