Zlínský kraj chce leteckou záchrannou službu, ministerstvo zdravotnictví to zatím odmítá

Zlínský kraj jako jeden ze tří krajů České republiky a jediný na Moravě nemá vlastní leteckou záchrannou službu. Vznikla dokonce petice, která krajské vedení žádá, aby se o zřízení tohoto typu záchranky zasadilo a vyjednalo vše potřebné na ministerstvu zdravotnictví. Podle resortu je ale počet stanovišť dostačující.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Letecká záchranná služba - vrtulník (ilustrační foto)

Letecká záchranná služba - vrtulník (ilustrační foto) | Foto: Hasičský záchranný sbor Úst. kraje

V případě potřeby létá do Zlínského kraje zdravotnický vrtulník z Olomouce, Brna či Ostravy. Pár minut ale může rozhodnout o životě a smrti, říká jedna z iniciátorek petice, uherskohradišťská lékařka Parvine Gricová.

„Jestliže mluvíme o záchranné službě, tak mluvíme o záchraně lidského života. I kdyby se mělo jednat o jednoho člověka, pořád je to záchrana lidského života. Samozřejmě bychom měli trvat na rovnosti v dostupnosti pro všechny pacienty, to znamená i pro pacienty našeho regionu,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Sedláček se zajímal o snahy Zlínského kraje na zřízení letecké záchranky

Zdravotnická záchranná služba Zlínského kraje za loňský rok evidovala 224 událostí, kdy bylo třeba žádat pomoc leteckých záchranářů ze sousedních krajů.

„V 50 procentech případů byl volán letecký transport k primárnímu zásahu a zbývajících 50 procent k sekundárním transportům. Z pohledu Zlínského kraje by bylo zapotřebí vzletu vrtulníku jedenkrát za čtyři dny. Je to z jistého pohledu, zejména finančního, jisté nadstandardní řešení, ale na druhé straně by v každém případě došlo ke zvýšení poskytované péče,“ přibližuje ředitel záchranky Josef Valenta.

Takzvaný primární zásah zabezpečuje letecká záchranka na základě požadavku již zasahujících pozemních skupin, sekundární je převoz mezi zdravotnickými zařízeními.

Až do roku 2016 téměř žádné vyhlídky

Provoz letecké záchranné služby by stál ve Zlínském kraji 60 až 80 milionů korun ročně. Ministerstvo zdravotnictví má momentálně uzavřené smlouvy s leteckými dopravci do roku 2016. Do té doby může Zlínský kraj jen stěží prosadit zřízení vlastní letecké záchranky.

„Počet stanovišť je letecké záchranné služby je určen až do roku 2016 na základě dlouhodobé analýzy nalétaných letových hodin a finanční analýzy jednotlivých stanovišť. Vzhledem k rozloze České republiky je počet dostačující a ministerstvo tedy neuvažuje o zřízení nového stanoviště,“ potvrzuje mluvčí ministerstva Viktorie Plívová.

Nic optimistického tedy krajské vedení ani signatáři petice od ministerstva zdravotnictví zatím slyšet nemohou. I náměstkovi hejtmana Zlínského kraje Lubomíru Nečasovi ze SPOZ je jasné, že se jedná o běh na dlouhou trať.

„Jako kraj se budeme snažit, abychom byli připraveni mít podklady, protože chceme po roce 2016 také stanoviště letecké záchranné služby. Ale do té doby je pro náš kraj situace v tomto směru jaksi neprůchodná,“ říká.

Petici za zřízení letecké záchranky ve Zlínském kraji podepsaly asi tři tisíce lidí. Iniciátorům se nelíbí, že v příštích letech takzvaně nemají šanci, ve svém boji nicméně ustat nehodlají. Mimo jiné proto, aby se na požadavek časem nezapomnělo.

Stanoviště by bylo u Baťovy nemocnice ve Zlíně

„Já se nikdy nevzdávám. Každý bychom měli myslet na to, že na silnici může ležet naše dítě, naši rodiče, naši přátelé, a měli bychom dělat všechno pro to, aby měli tu nejrychlejší možnou a dostupnou lékařskou péči, kterou zajišťuje právě letecká záchranná služba,“ upozorňuje Parvine Gricová

Vlastní zlínská letecká záchranka by ve srovnání s vrtulníkem z Olomouce či Brna dokázala být na místě určení až o dvacet minut dříve. Kraj už také vybral místo, kde by mohlo být stanoviště letecké záchranné služby.

„Ideální stanoviště je v blízkosti některé z nemocnic v centru kraje, to znamená v blízkosti Baťovy nemocnice ve Zlíně. Musíme shromáždit všechny argumenty, abychom dali podklady pro žádost na ministerstvo, aby nás zařadili do tohoto programu,“ dodává Lubomír Nečas.

Je zřejmé, že Zlínský kraj se letecké záchranné služby hned tak nedočká. Nejbližší šance, pokud se nestane nic nepředvídatelného ve prospěch iniciativy, bude na konci roku 2016.

Pavel Sedláček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme