Zlínský primátor chce přeměnit jesle na školky, opozice návrh odmítá

Stále ještě není rozhodnuto, zda se dvoje ze tří jeslí ve Zlíně změní na školky. Město by uspořilo až dva miliony korun ročně, rodiče na školném tisíce korun měsíčně. Návrh, který předložil na posledním zastupitelstvu zlínský primátor Miroslav Adámek z TOP 09, ale opozice zatím odmítá podpořit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zlínské městské jesle na ulici M. Knesla by se také mohly přeměnit na mateřskou školu | Foto: Andrea Kratinová

K myšlence formálně zrušit jesle na ulicích Budovatelská a M. Knesla přivedla zlínského primátora změna legislativy.

Od 1. dubna letošního roku už nebudou jesle zdravotnická zařízení, ale začnou fungovat na bázi živnosti. Až doposud byly jesle osvobozené od DPH, což od dubna není možné.

Rodiče by poté čekalo placení vyšší částky, a to přibližně tři a půl tisíce korun měsíčně. Pokud by se ale jesle přeměnily na školky, platili by rodiče poplatky jen v řádech stokorun.

Silvie Bogová vodí svého dvouletého syna do jeslí na ulici M. Knesla. Úspornou variantu vítá. „Tam by byl asi velký cenový rozdíl," říká. Jako maminka by to proto ocenila. „Určitě ano, za stávající péče. To je jediná podmínka, kterou bych asi protežovala," dodává.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž o zlínských jeslích natočila Andrea Kratinová

Opozice návrh zlínského primátora nepřijala proto, že má obavy ze zrušení míst pro nejmenší děti, které vyžadují upravenou péči. Dokument podle zlínské zastupitelky Věry Dernie z ČSSD rodičům nijak nezaručuje, že vedení upravených jeslí jejich dvouleté děti přijme.

„O přijetí dětí do předškolního vzdělávání rozhoduje výhradně paní ředitelka. Pokud se jí přihlásí ten počet, na který má povolený, starších dětí než tří let, tak z pochopitelných důvodů by tyto děti přijala raději než dvouleté," vysvětluje.

Do jeslí na ulici M. Knesla dochází 20 dvouletých dětí, o které se starají dvě speciálně vyškolené pracovnice. Jejich vedoucí Miroslava Nowaková návrh primátora podporuje, výhrady opozice ale na druhé straně chápe.

„Určitě by muselo být nějakým způsobem ošetřeno, aby se do těchto tříd braly děti přednostně od dvou do tří let a aby předškolní děti byly do těchto tříd umisťovány jenom v případě volné kapacity," myslí si.

Rodiče nejmenších dětí ve Zlíně by mohli ušetřit tisíce korun měsíčně na školném | Foto: Andrea Kratinová

Zlínský primátor Miroslav Adámek je přesvědčený o správnosti svého návrhu, proto jej zastupitelstvu předloží opakovaně, a to hned v březnu. „Já jsem řekl, že to předložím znovu a důkladně jim to vysvětlím," potvrzuje.

Třetí městské jesle na Tyršově nábřeží s kapacitou 35 míst by v případě přijetí primátorova návrhu přijímaly přednostně děti do věku dvou let. Dvoje upravené jesle by pak přednostně umisťovaly dvouleté děti. Ve městě navíc pracuje mnoho dalších soukromých jeslí s kapacitou téměř 300 míst.

Andrea Kratinová, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme