Zloděj kabelů, alarm v kadeřnictví a načapaný recidivista. Taková je noční směna pražské policie

Mlha, mrholení, vlezlý studený vítr a na silnicích začínající náledí. Stovky pražských policistů přesto vyrazily čistit město. Do terénu se v noci na neděli vydali i policisté čtvrtého pražského obvodu, kde se ročně stane bezkonkurenčně nejvíc trestných činů v celé republice.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pražští policisté pociťují od vyhlášení amnestie větší nápor trestných činů (Ilustrační foto) | Foto: Evelyna Kulíšková

Noční směnu začínají podpraporčíci z Oblastní hlídkové služby Praha IV. Ladislav Chlapec a Petr Filip v lese. Vysílačka totiž naši hlídku posílá na obhlídku Modřanské rokle.

Ostraha tamní rozestavěné hasičské stanice načapala zloděje, který stačil utéct s nakradenými kabely. „Uvidíme, jestli se nám podaří společně s dalšími hlídkami na něj narazit," říká policista Filip.

Klikatou silnici projíždíme krokem a mezi stromy vyhlížíme pachatele. Světla reflektorů mizí mezi klestím, občas zašustí listí. Představivost pracuje, jsou to scény jako z hororu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Pražská redaktorka Evelyna Kulíšková vyrazila s policisty na pravidelný noční zátah

Po několika minutách pátrání nás naštěstí operační volá k jinému případu - vloupání do kadeřnictví v Dolních Měcholupech.

Za malou chvíli jsme společně s další hlídkou na místě. Majitelka malého salonu mezi paneláky dostala upozornění na telefon o tom, že se spustil alarm.

Několik policistů s baterkami obcházejí celý panelák a prozkoumávají všechny přístupy - okna i dveře. Nakonec přijíždí i majitelka kadeřnictví, která po odemčení zjišťuje, že alarm zřejmě spustil nějaký okolní ruch a ne zloději.

Naopak o dost velké smůle může mluvit muž se zákazem pobytu v Praze, kterého policisté vytáhli při šťáře z jednoho ze squattů nedaleko vršovického nádraží.

„Policie, vstáváme. Připravíme doklady. A co vy tam? Já mám pocit, že ten zákaz je platný. S amnestií zákazy nepadaly," zazní do tmy.

Po krátkém dohadování a následné lustraci ale má velitel směny Ladislav Chlapec jasno. Nepolepšitelný, ale přesto amnestovaný lhář, zlodějíček a narkoman půjde s nimi.

Asi po hodině papírování na stanici v Zahradním městě míří hlídka k poslední zastávce kdesi v Nuslích.

Hlídka zadržela amnestovaného zloděje, který opakovaně porušil zákaz pobytu v Praze. | Foto: Evelyna Kulíšková

'Prostě normální věci'

„Kontrolovali jsme tady závadovou osádku vozidla, kterou samozřejmě známe. Přitom jsme našli navigaci za 80 tisíc, takže zjišťujeme její původ. Jinak je dnes směna klidná," popisuje podpraporčík Marek Valenta.

„Bylo jedno napadení s nožem, pak pán, co si v baru stěžoval, že nedostal vyplacenou výhru z automatů. Prostě normální věci," doplňuje Valenta.

Přesto pražští policisté zůstávají stále ve střehu. Od vyhlášení amnestie na vlastní kůži pociťují větší nápor trestných činů.

Častěji vyjíždí i do typických oblastí, které si podle toho i pojmenovali.

Tedy Mordor, Sherwood nebo bermudský trojúhelník mezi Strašnicemi, Vršovicemi a Nuslemi. Názvy hovoří za vše.

Evelyna Kulíšková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme