Zloději kovů poškodili v památkově chráněném ostravském Dole Petr Bezruč technický unikát

Další citelnou ránu zasadili zloději kovů technickým památkám na Ostravsku. Z bývalého Dolu Petr Bezruč ve Slezské Ostravě si odnesli části vzácného těžního stroje, který patřil k nejstarším svého druhu. Nejde přitom o výjimečný případ, bývalé hutě a doly řeší podobné krádeže každý rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Opuštěný areál dolu Petr Bezruč, halda Ema se rýsuje v pozadí | Foto: František Tichý

Památkáři se zlobí a požadují jejich větší zabezpečení. V tom je ale háček, většina z nich se totiž nachází v rozhlehlých a opuštěných areálech, které po ukončení těžby ztratily své využití.

Dostat se do areálu bývalého Dolu Petr Bezruč vůbec není složité, areál je otevřený.

„Už před časem tady došlo k devastaci novějšího těžního stroje. Tyto škody jsou do jisté míry nenahraditelné,“ říká Miloš Matěj z Národního památkového ústavu před budovou, kde ke krádeži došlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

V areálu Dolu Petr Bezruč natáčela reportérka Kateřina Daňková

Nic nenasvědčuje tomu, že se jedná o kulturní památku. Přímo k budově přiléhají torza bývalých továrních budov, která mají vymlácená okna.

„Většina těch budov je využívaná jako sklady. Ale domnívali jsme se, že to zabezpečení je dořešeno důsledně,“ tvrdí Matěj.

„Pokud to tam bude v tomto stavu, je uhlídání těchto památek velmi složité,“ brání se Pavel Kaša ze státního podniku Diamo, které na Ostravsku spravuje většinu opuštěných dolů. Jakékoli pochybení odmítá.

Podle něj byla kulturní památka střežena dostatečně. Pachatelé se tam prý dostali shodou několika okolností. Zřejmě rozbili okna a vyřadili detektory pohybu. Více prý ale pro zabezpečení dolů udělat nemohou.

„Vynakládáme desítky tisíc měsíčně na elektronickou ostrahu a stovky tisíc na fyzickou ostrahu. Víc tyto památky zabezpečit nejde,“ uzavírá Kaša.

I tak z nich ročně zmizí kovy minimálně za desítky tisíc. Netýká se to jen opuštěných dolů, se zloději se potýkají například i oblíbená technická muzea, jako je třeba hornický Landek Park.

Kateřina Daňková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme