Zloději pohonných hmot řádí. Ukradli i naftu z aut dobrovolných hasičů

Kvůli rostoucím cenám benzínu a nafty jsou zloději pohonných hmot z celé republiky stále odvážnější. Neváhají přitom riskovat a odčerpávají naftu přímo z nádrží stojících vozidel. Vybírají si hlavně stavební nebo zemědělské areály, kde v traktorech a nákladních autech předpokládají dostatečné zásoby. Nevyhýbají se ale ani osobním vozům zaparkovaným na sídlištích. Jiní míří raději na čerpací stanice.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hasiči

Hasiči | Foto: Tomáš Adamec

Zlodějům hrozí až několik let vězení, spravedlnosti ale v drtivé většině unikají. Spekuluje se o dobře organizovaných skupinách. Profesionální zloději mají na svědomí například sérii krádeží na Ostravsku. Podle kriminalistů přijíždějí k čerpacím stanicím v různých autech, mění poznávací značky a po natankování vždy ujedou pryč. K jejich odhalení často nepomohou ani záběry z průmyslových kamer.

Přehrát

00:00 / 00:00

Celý příspěvek Martina Knitla si můžete také poslechnout

„Je třeba si uvědomit, že lidé, kteří tam jezdí plánovitě, tak už mají jaksi zkušenosti a vyhýbají se přímým záběrům na kamery, takže identifikace člověka je složitá. A používají odcizené SPZ, takže potom těžko dohledávat pachatele,“ potvrzuje policejní ředitel Tomáš Landsfeld.

Zloděj, který používá kradené značky, aby mohl odjíždět od benzínek s plnou nádraží, řádí také v centru Ostravy. „Byl tady asi čtyřikrát nebo pětkrát po sobě,“ líčí čerpadlářka Silvie Gebauerová, která měla v den poslední krádeže směnu.

Odjezdu pachatele podle ní zabránit nelze: „Jak? Skákat jim pod kola? To nejde.“ Přiznává, že podobných řidičů jezdí na čerpací stanici více. „Jelikož už jsem tady tři roky, tak každý újezd už mě vytáčí. Nemám z toho dobrý pocit, byť to nemusíme vyloženě platit ze své ruky,“ rozčiluje se.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Andrey Čánové z čerpací stanice v centru Ostravy

Jednotlivé čerpací stanice si pochopitelně konkurují, co se týče cen a služeb. Kvůli zlodějům ale na Ostravsku pomalu vzniká důmyslný systém výměny informací. „Píšeme si SPZ, píšeme si typy vozů. Jsme tři benzínky, takže si to mezi sebou určitě dáváme vědět,“ říká Silvie.

Rostoucí počet krádeží benzínu či nafty zaznamenali také ve středních Čechách. Nárůst je v desítkách procent. Paní Janě z Benešova zmizel benzín z auta zaparkovaného na sídlišti. Škodu zjistila až po několika ujetých kilometrech.

Benzín tekl proudem

„Zjistila jsem to, když jsem přijela k benzínové pumpě a začala jsem čerpat benzín, protože začal téct benzín zespoda. Jak se čerpá benzín, tak tam je nějaká guma, byla prostě naříznutá. Působilo to ošklivě na mě, protože vím, že se toto děje teď docela často v Benešově,“ vysvětluje.

Přehrát

00:00 / 00:00

Redaktor Pavel Pavlas informuje o krádežích pohonných hmot ve Středočeském kraji

Do podobné situace se dostal i pan Daniel z Rudné u Prahy, kterému najednou došlo palivo během cesty do práce. Vzal proto kanystr a došel si pro trochu benzínu, aby dojel na nedalekou čerpací stanici.

„A natankoval jsem plnou. Když jsem potom dojel do práce, tak na parkovišti slyším zvuk jakoby tekoucí vody a říkám, co se děje. Kouknu se pod auto a z auta se valilo palivo plným proudem,“ vzpomíná.

Pak si prohlédl spodek vozu a zjistil, že má díru v nádrži. Její výměna včetně benzínu ho stála více než pět tisíc korun. Policisté všechny případy zaznamenávají, ale pachatele krádeží se jim daří odhalit jen málokdy. Většinu případů odloží.

Vůz je možné zabezpečit

Benešovská policejní mluvčí Zuzana Stránská řidiče proto nabádá, aby vozy raději parkovali na místech, kam chodí nejvíce lidí: „Řidičům bych poradila, aby auta neparkovali na odlehlých a nehlídaných místech, tam mají totiž pachatelé ke svému jednání dostatek času a nejsou nikým rušeni. Řidiči by měli auta parkovat na hlídaných parkovištích, na místech, která jsou osvětlena. A pokud to jde, tak by měli auta občas kontrolovat.“

Automobil je také možné zabezpečit s pomocí několika technických zařízení. „Můžete se ochránit tím, že dodáte dodatečný zámeček, pokusíte se koupit si víčko toho hrdla, které je opravdu pevné, zamykací a tak dále. To je jedna cesta. U vozů velkých, drahých jako jsou třeba SUV, si samozřejmě můžete zaplástovat spodek vozu,“ radí Igor Sirota z Ústředního automotoklubu České republiky.

Podezřelý z krádeže benzínu s autem s kradenou SPZ | Foto: PČR Ostrava

Nejvíce práce se zloději pohonných hmot mají podle Stránské policisté v Týnci nad Sázavou, Vlašimi a Sázavě. Benešovská policie zase šetří řadu případů u Tomic, kde dělníci staví železniční koridor do Českých Budějovic.

„V březnu na této stavbě někdo odcizil z nákladního vozidla 80 litrů nafty a ze dvou pásových bagrů pak 200 litrů nafty. Stejné množství nafty odcizil neznámý pachatel z bagru, který byl zaparkovaný na vlakovém nádraží v Tomicích,“ vypočítává Stránská.

Zloději na Pelhřimovsku lámou rekordy

Se zloději se potýká také Vysočina. Množství ukradené nafty je doslova alarmující na Pelhřimovsku. Za prvních několik měsíců letošního roku pachatelé odcizili už 12 tisíc litrů, tedy více než za celý loňský rok.

Zloději mimo jiné číhají u silnic na odstavené kamiony. Čerstvou zkušenost má pan Jan z Pelhřimovska. „Máme dopravní firmu, odčerpali nám tam naftu asi za pět tisíc,“ říká. Škody jdou do tisíců, a proto podnikatel přemýšlí, jak zajistit auta proti zlodějům.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situací na Vysočině se zabývala redaktorka Monika Pytlíková

Jeden z posledních případů krádeže pohonných hmot se stal v Kojčicích, kde ze čtyř traktorů odsáli zloději asi 600 litrů nafty. Způsobili tak škodu za víc než 20 tisíc korun.

„Pachatelé vlastně využívají toho, že ty objekty nejsou uzamčené, nejsou nějak ani hlídané. V hodně případech nejsou ani uzamčené nádrže, takže v podstatě jenom vytočí víčko a naftu odčerpají,“ upozorňuje Hana Kotková z pelhřimovské policie.

Zloděje ale neodradí ani zabezpečená nádrž. „Pachatelé zámek rozlomí a stejně naftu odčerpají,“ dodává. Občas se ovšem podaří zloděje dopadnout, jako tomu bylo před několika týdny. Dva muži ukradli naftu za celkem 200 tisíc a teď půjdou za mříže.

„Záleží na tom, jestli to je recidivista, nebo jestli je to úplně začínající pachatel. Takže tam ta trestní sazba může být v rozmezí od jednoho až do pěti let odnětí svobody,“ upřesňuje Kotková. Se vzrůstající cenou pohonných hmot rostou i škody. Pokud zloděj vysaje naftu třeba jen z jednoho traktoru, může si přijít na pět tisíc.

K hasičům šel zloděj téměř najisto

Motorová nafta stojí v současné době okolo 37 korun, nejprodávanější benzin Natural 95 pak ještě o korunu více. Se zloději se pravidelně setkávají také na Opavsku, kde se obětí stali i dobrovolní hasiči.

Hasičská zbrojnice v Závadě u Dolního Benešova je malá a stojí v ní stará nákladní škodovka. Zloděj šel téměř najisto a v noci ukradl 100 litrů nafty. „Byla vidět kaluž pod autem a z auta ještě trčela hadice,“ popisuje velitel dobrovolné jednotky Ondřej Lasák.

A další případ. Opavská lesní firma přišla během chvíle o necelých 800 litrů nafty. Zloděj bral jedno auto po druhém. Jak říká zástupce firmy Michal Keder, naštěstí neuspěl všude: „Auta, která byla osvětlená, zůstala nepoškozená. Stalo se to v noci.“

Pod rouškou tmy, s připravenou hadicí a co možná nejrychleji. Tuto strategii zlodějů nafty potvrzují i kriminalisté. „Tito pachatelé se do palivových nádrží dostávají vloupáním. Motorová nafta je zcizována z automobilů na staveništích, parkovištích, v areálu různých firem v rámci celého okresu Opava,“ upřesňuje René Černohorský z opavské policie.

Paradoxně zloději někdy napáchají více škody na nádrži než na samotné naftě. Zemědělci z Děhylova přišli o pohonné hmoty v nákladním autě za 4 tisíce korun, ale oprava nádrží a víček bude stát minimálně třikrát tolik. Dobrovolní hasiči ze Závady se z toho vzpamatovávali dlouho.

„Skoro dva měsíce byla jednotka neakceschopná, protože jsme se báli, že znovu naftu ukradnou,“ uzavírá Lasák s tím, že zloděje už možná nikdy policie nechytí. Případ byl prý odložen, protože pachatel nalezen nebyl.

Andrea Brtníková, Martin Knitl, Monika Pytlíková, Pavel Pavlas, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme