Žluté kvítky kupují v Brně především mladé maminky, studenti a ženy ve středním věku

Žluté kvítky měsíčku lékařského zaplavily republiku. Květinový den symbolizuje boj proti rakovině. Letos se akce zaměřila na boj proti onemocnění tlustého střeva. Dobrovolníky s kasičkami mohou lidé potkat v tisícovce obcí a měst celé republiky. V Brně si kvítko nejčastěji kupují mladé maminky, studenti a ženy ve středním věku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Květinový den

Květinový den | Foto: Dana Josefová | Zdroj: Český rozhlas

Desítky studentů, skautů, ale také třeba seniorů, dnes vyrazily do ulic a nabízejí kolemjdoucím žluté kytky.

Jejich koupí lidé přispějí do sbírky na boj proti rakovině a za odměnu - kromě dobrého pocitu, že vykonali dobrý skutek - dostanou ještě letáček s radami, jak se rakovině bránit.

S kytičkami do ulic vyrazila i Jana Strnadová, která má s vážnou nemocí vlastní zkušenost. I proto pečlivě pozoruje reakce lidí, které při prodeji oslovuje:

„S kladným přístupem k tomu přicházejí mladé maminky s kočárky, s malými dětmi, také studenti a ženy ve středním věku. Vůbec se k tomu nehlásí muži, zvláště muži-senioři. Ti se k tomu skutečně obrací zády. To se ale nedá nic dělat. Je to sbírka, která je dobrovolná. Když k tomu má člověk takový názor, tak ať ho má. To mu nebudeme nikdo brát,“ myslí si Jana.

Přehrát

00:00 / 00:00

V ulicích Brna natáčela redaktorka Zuzana Kopuletá

Naopak ráda přispěla žena, která má s rakovinou zkušenost v rodině:

„Já si to kupuji každý rok, takže je to tradice, člověk nikdy neví. Myslím si, že to je pro dobrou věc. Já si kupuji kytičku každý rok, protože si myslím, že taková malá částka nikoho nezabije, ale když se jich nasbírá hodně, tak to hodně pomůže. Rakovina je dneska hodně velký problém a každý by měl myslet na prevenci,“ říká žena.

Květinová sbírka se zaměřuje na boj proti rakovině tlustého střeva

Číst článek

Otázku prevence připomíná i odborník, předseda České onkologické společnosti Jiří Vorlíček:

„Jestliže se zhoubný nádor zjistí včas, je skoro vždy vyléčitelný a také to vyléčení pacienta stojí relativně málo peněz. Pokud se nádor zjistí pozdě, stojí to velké množství peněz a často se pacienta nepodaří zachránit.“

Loni byl Květinový den v Brně tak úspěšný, že k večeru už květy došly. Lidé tedy alespoň přispívali do kasiček, aniž by za to cokoli dostali.

Zuzana Kopuletá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme