Změna poboček Českých pošt nemusí být vždy pro obce výhodná

Pro balík do obchodu s potravinami nebo na obecní úřad - i tak může vypadat optimalizace poboček České pošty. Na první pohled docela dobrý nápad, lidé se tolik nenachodí a instituce snad ušetří. Jenže změny ohledně provozu poštovních poboček přinášejí potíže a pro některé obce je nabídka pošty finančně nevýhodná.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poštovní schránka

Poštovní schránka | Foto: Jan Rosenauer

Poštovní pobočku v Bílém Kostele nad Nisou na Liberecku zavřely loňské záplavy. Zhruba 900 zdejších obyvatel musí od té doby na poštu do Chrastavy. Nová poštovní pobočka v obci by mohla začít fungovat prvního dubna v prostorách obecního úřadu, jenže Česká pošta chce, aby se obec na provozu pobočky podílela také finančně.

Bílý Kostel nad Nisou je podle starosty Jiřího Formánka připraven pronajímat své prostory za symbolickou částku, služby jako takové ale poskytovat nechce:

Přehrát

00:00 / 00:00

O změnách sítě poboček České pošty mluvila Květa Moravcová

„Pošta má představu a má to i v tabulkách, kolik by obci hradila. Má to dáno za 7,5 tisíce měsíčně plus 1,50 Kč za transakci a 4,2 procenta z prodej cenin. Z propočtů vyšlo ani ne 10 tisíc.“

Problém se změnami poboček České pošty už řeší také v Ošelíně na Tachovsku - tady si lidé chodí pro dopisy nebo balíky do místního koloniálu. Pro jeho majitele a místostarostu obce v jedné osobě Daniela Topinku to znamená více práce a zodpovědnosti.

„Je to větší agenda. Starosti navíc a ještě hmotná zodpovědnost, dodržování listovního tajemství. Třeba když mám zavřeno, jsem ochoten to lidem vydat i v sobotu, neděli, protože bydlím vedle.“

Na první pohled - vše vyřešeno, protože panu Topinkovi přijde do obchodu díky poštovním službám více zákazníků.

Jenže Ošelín vystavěl před několika lety pro Českou poštu budovu za půl milionu korun a ta je teď prázdná. Česká pošta náhradu za postavený domek obci nevyplatí: „Jestliže mi to tady pošta potom zavře, vyrovná se s tím člověkem a nám, obci, vrátí nějakou refundovanou částku, dobře. Já to tady pak rozeberu do základů. Mně tam ten domek vadí. Ale když už jsme do toho dali 500 tisíc, tak se budeme tu poštu co nejdéle provozovat.“

V Telnici na Ústecku se naopak s Českou poštou na nových principech fungování pobočky dohodli. Vše ale začne fungovat až od prvního dubna, do té doby budou lidé postrádat poskytování peněžních služeb.

„ Nelíbí se mi to! Jsou tady lidi staří, kteří na poštu chodí pro důchody. Já mohu sjet do Chlumce, ale oni ne!,“ říká obyvatelka Telnice na Ústecku, kde žije zhruba sto lidí.

Skoro všichni si dokonce zachování pošty vybojovali peticí. Kolik to ale bude jejich obec stát, neřešili.

Květa Moravcová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme