Změnu systému autobusové dopravy odsunul Středočeský kraj na rok 2013

Obavy Středočechů z krachu autobusové dopravy se letos nenaplní. Kraj změnil výpovědi, které od něj dostali dopravci, a na linkách je nechá jezdit dál až do roku 2013. Vedení kraje přiznalo, že se v rozvazování smluv a vyhlášení nového výběrového řízení unáhlilo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Autobusové nádraží Mělník | Foto: Pavel Pavlas

Původní výpovědní lhůta autobusovým dopravcům měla vypršet po roce, tedy letos posledního května. „Dá se říct, že původní předpoklad byl příliš optimistický,“ přiznal chybu Středočeského kraje náměstek hejtmana pro oblast dopravy Robin Povšík.

Přehrát

00:00 / 00:00

Změnu systému autobusové dopravy Středočeský kraj odsunul na příští rok

Doplnil konkrétní důvody, proč kraj výpovědní lhůtu o devět měsíců prodloužil: „Původní předpoklad byl, že se podaří soutěže provést v rychlejším termínu, že je povedeme i v jednodušším režimu. Výběrová řízení by se takto nestihla udělat. Zároveň jsme mohli na dopravce zatlačit. Díky tomu držíme nízké ceny jízdného i přes to, že náklady na naftu rostou.“

Výpovědi autobusovým dopravcům dlouhodobě kritizuje krajská opozice. Zastupitelé z řad Starostů a nezávislých teď dokonce dopravce vyzvali, aby dodatky smluv nepodepisovali. „Prodloužení lhůty je nesmysl. Nejlepším řešením by jednoznačně bylo zrušení výpovědí. Kraj by měl výborně připravit výběrové řízení a hlavně celý integrovaný systém pro Středočeský kraj, " vysvětlila za Starosty a nezávislé středočeská zastupitelka Věra Kovářová.

Autobusoví dopravci výzvu opozice pravděpodobně nevyslyší. Prodloužení výpovědních lhůt považují za rozumný kompromis.

Jinak celou věc ale vnímají starostové některých středočeských měst a obcí. Bojí se, že by po uplynutí lhůt mohl nastat v autobusové dopravě v kraji kolaps. Středočeský kraj je proto vyzval, aby se na výběrových řízeních podíleli.

Ti to podle starosty Líbeznic u Prahy Martina Kupky ale odmítají: „Líbeznice se určitě nepřipojí. Předpokládám, že se nepřipojí většina obcí. Vypadalo by to, že bychom kupovali zajíce v pytli. Do teď není jasné, jak ta výběrová řízení budou vypadat, kdy vlastně proběhnou a pro jaké celky se budou vyhlašovat.“

Zástupci kraje všechny připomínky opozice i starostů odmítají. Plán výběrových řízení je prý už daný. Kraj chce vybírat dopravce pro jednotlivé autobusové linky po skupinkách letos na podzim. Nový systém autobusové dopravy by pak měl v největším českém kraji začít fungovat od března příštího roku.

Pavel Pavlas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme