Znečištěná řeka Jihlava komplikuje chlazení Dukovan. Je v ní příliš fosforu a dusíku

Znečištění řeky Jihlavy ohrožuje dostavbu pátého bloku Dukovan. Řeka je znečištěná téměř po celé délce toku. Fosfor společně s dusíkem představují živnou půdu pro sinice a vodní řasy, které komplikují také chlazení jaderné elektrárny.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Čistírna odpadních vod Třebíč. Hlavní výtok z čistírny do řeky Jihlavy | Foto: Michal Malý

Čistota řeky Jihlavy se podle mapy znečištění výrazně snižuje u výpusti třebíčské čistírny odpadních vod. Znečištění sahá až po dalešickou přehradu. Ta do jisté míry působí jako filtr, ale horší kvalita vody trápí Jadernou elektrárnu Dukovany i turisty u přehrady.

„My jsme sem jeli 100 kilometrů úplně zbytečně. Takový brčálník máme za barákem,“ říká jedna z návštěvnic. „Kdybych si měl vybrat, tak jedu asi jinam,“ doplňuje ji muž.

Přehrát

00:00 / 00:00

O znečištěné řece Jihlavě natáčel redaktor Michal Malý

Znečištění řeky Jihlavy je pro výskyt sinic a vodních řas doslova živnou půdou. V Jaderné elektrárně Dukovany likvidují tuny vodní řasy, která komplikuje chlazení.

„Tady vidíte takovou nepěknou věc - vodní řasu z Dalešické přehrady. Je to trochu jako fleecová bunda,“ říká provozní mistr Libor Komárek.

„Je to velký problém, se kterým tady bojujeme. Řasa rychle roste a dělá nám pokaždé nánosy na sítech, která se nám ucpávají. Pak se stává, že ve věži je vody moc a v čerpací stanici skoro žádná, takže se to musí čistit,“ dodává.

Znečištění řeky Jihlavy podle mluvčího dukovanské elektrárny Petra Spilky do jisté míry omezuje dostavbu elektrárny a rozšíření o pátý blok, který má zajistit udržení zaměstnanosti na Třebíčsku:

Čistírna odpadních vod Třebíč. Hlavní výtok z čistírny do řeky Jihlavy | Foto: Michal Malý

„Skutečně by to mohlo kvůli znečištění vést k nějakým kritickým situacím, ne-li ke snižování lokálního výkonu.“

Třebíčská čistírna odpadních vod už v současné chvíli kapacitně nedostačuje, ale Vodovody a kanalizace Třebíč chystají zlepšení.

„Upravují se další usazovací nádrže, je tam i nová technologie na úpravu vody,“ říká jejich tajemník Karel Nedvědický.

Nový systém čištění také omezí množství vypouštěného fosforu a dusíku. Fungovat má od poloviny roku 2015.

Čistírna odpadních vod Třebíč. Hlavní výtok z čistírny do řeky Jihlavy | Foto: Michal Malý

Michal Malý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme